Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EP6001-0002
The EP6001-0002 serial interface module allows the connection of devices with an RS232 or RS422/RS485 interface. The module transmits the data in a fully transparent manner to the higher-level automat…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EP6001-0002 serial interface module allows the connection of devices with an RS232 or RS422/RS485 interface. The module transmits the data in a fully transparent manner to the higher-level automation device. The active serial communication channel
Specification
| Protocol | EtherCAT |
|---|---|
| Bus Interface | 2 x M8 socket, 4-pin, a-coded, shielded |
| Data Transfer Channels | 1 |
| Interfaces | individually selectable from RS232, RS485, RS422 |
| Data Transfer Rates | 300…115,200 baud; 9600 baud (8 bit, no parity, 1 stop bit) is preset |
| Communication | TxD and RxD, full duplex |
| Bit Distortion | 3% |
| Cable Length | RS232: max. 15 m; RS422/RS485: approx. 1000 m |
| Data Buffer | 864 bytes receive buffer, 128 bytes transmit buffer |
| Sensor Supply | +5 V DC, 1 A |
| Connection Method | M12 socket, 5-pin, a-coded |
| Number Of Channels | 2 digital inputs or outputs |
| Input Filter | 10 µs (for digital inputs) |
| “0” Signal Voltage | -3…+5 V |
| “1” Signal Voltage | 11…30 V |
| Input Current | typ. 3 mA (EN 61131-2, type 3) |
| Load Type | ohmic, inductive, lamp load |
| Rated Load Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Max. Output Current | 0.5 A per channel, individually short-circuit proof |
| Short Circuit Current | typ. 1.5 A |
| Nominal Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Distributed Clocks | – |
| Current Consumption From Us | typ. 130 mA + sensor supply |
| Power Supply Connection | feed: 1 x M8 male socket, 4-pin, a-coded; downstream connection: 1 x M8 female socket, 4-pin, a-coded |
| Electrical Isolation | 500 V |
| Special Features | easy integration of serial end devices |
| Weight | approx. 165 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Dimensions (W X H X D) | 30 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EP6001-0002” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.