Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EL6720
The EL6720 Lightbus master terminal enables the connection to Lightbus devices. The terminal supports the Lightbus protocol with all its features. Within an EtherCAT Terminal network, the EL6720 enabl…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EL6720 Lightbus master terminal enables the connection to Lightbus devices. The terminal supports the Lightbus protocol with all its features. Within an EtherCAT Terminal network, the EL6720 enables the integration of any Lightbus slaves. The
Specification
| Technology | Lightbus master terminal |
|---|---|
| Number Of Channels | 1 |
| Fieldbus | Lightbus |
| Data Transfer Rates | 2.5 Mbaud |
| Interfaces | 2 x fiber-optic standard connector Z1000 (plastic fiber), Z1010 (HCS fiber) |
| Communication | 3 priority controlled logical communication channels |
| Bus Device | max. 254 nodes with a max. of 65,280 I/O points per fieldbus connection |
| Hardware Diagnostics | 3 LEDs |
| Distributed Clocks | – |
| Connection Type | fiber-optic standard connector |
| Current Consumption Power Contacts | – |
| Current Consumption E Bus | typ. 240 mA |
| Special Features | 3 priority-controlled logical communication channels |
| Weight | approx. 70 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE, CCC, UL, ATEX, IECEx |
| Ex Marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | – |
| Wiring | specific push-in connection |
| Dimensions (W X H X D) | 24 mm x 100 mm x 52 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EL6720” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.