Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EL6731
The PROFIBUS master terminal EL6731 supports the PROFIBUS protocol with all its features. Within an EtherCAT Terminal network, it enables the integration of any PROFIBUS devices. Thanks to the PROFIBU…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The PROFIBUS master terminal EL6731 supports the PROFIBUS protocol with all its features. Within an EtherCAT Terminal network, it enables the integration of any PROFIBUS devices. Thanks to the PROFIBUS chip developed in-house, the terminal is equipped
Specification
| Technology | PROFIBUS master/slave terminal |
|---|---|
| Number Of Channels | 1 |
| Cycle Time | differing DP cycle times per slave are possible using the CDL concept |
| Fieldbus | PROFIBUS DP (standard), PROFIBUS DP-V1 (Cl. 1+2: acyclic services, alarms), DP-V2, PROFIBUS MC (equidistant) |
| Data Transfer Rates | 9.6 kbaud…12 Mbaud |
| Interfaces | 1 x D-sub socket, 9-pin, galvanically decoupled |
| Bus Device | max. 125 slaves with up to 244 bytes input, output, parameter, configuration or diagnostic data per slave |
| Hardware Diagnostics | status LEDs |
| Distributed Clocks | yes |
| Bit Width In The Process Image | total max.: 1.4 kbyte input and 1.4 kbyte output data |
| Current Consumption Power Contacts | – |
| Current Consumption E Bus | typ. 200 mA |
| Weight | approx. 70 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE, CCC, UL, ATEX, IECEx |
| Ex Marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | – |
| Wiring | specific push-in connection |
| Dimensions (W X H X D) | 24 mm x 100 mm x 52 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EL6731” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.