Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EL6711-0010
As an EtherCAT slave, the EL6711-0010 CC-Link slave terminal enables data exchange between EtherCAT and CC-Link. The terminal is a slave, both on the EtherCAT and on the CC-Link side, so that an Ether…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
As an EtherCAT slave, the EL6711-0010 CC-Link slave terminal enables data exchange between EtherCAT and CC-Link. The terminal is a slave, both on the EtherCAT and on the CC-Link side, so that an EtherCAT master can exchange data with a CC-Link master via
Specification
| Technology | CC-Link slave terminal |
|---|---|
| Number Of Channels | 1 |
| Fieldbus | CC-Link slave version 1.1 or 2.0 (parameterizable) |
| Data Transfer Rates | 156 kbaud…10 Mbaud |
| Bus Interface | 1 x open style connector, 5-pin, included |
| Max. Number Of Bytes Fieldbus | 16 words (version 1.1) or 128 words (version 2.0) |
| Bus Device | – |
| Hardware Diagnostics | status LEDs |
| Distributed Clocks | – |
| Current Consumption Power Contacts | – |
| Special Features | status LEDs |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/see documentation |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | – |
| Wiring | specific push-in connection |
| Dimensions (W X H X D) | 24 mm x 100 mm x 52 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EL6711-0010” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.