Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EL6695
The EL6695 EtherCAT bridge terminal enables real-time data exchange between EtherCAT Terminal strands with different masters. Asynchronous communication via AoE, FoE, EoE, NPI, etc. is also supported….
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EL6695 EtherCAT bridge terminal enables real-time data exchange between EtherCAT Terminal strands with different masters. Asynchronous communication via AoE, FoE, EoE, NPI, etc. is also supported. Synchronization of distributed clocks is possible in
Specification
| Technology | primary side: E-bus (terminal strand), secondary side: 2 x 100 Mbit/s Ethernet, RJ45, In/Out |
|---|---|
| Number Of Ports | 2 x EtherCAT input/output |
| Function | EtherCAT distributed clock synchronization, data exchange |
| Cable Length | 100 m 100BASE-TX, secondary port |
| Hardware Diagnostics | status LEDs |
| Power Supply | primary: via the E-bus, secondary: via connector, 24 V |
| Distributed Clocks | yes |
| Electrical Isolation | 500 V (E-bus/secondary side) |
| Current Consumption | primary: E-bus 400 mA; secondary: 70 mA/24 V |
| Bit Width In The Process Image | max. 3 kbyte per direction (dependent on the EtherCAT master, TwinCAT currently max. 1400 byte) |
| Special Features | usable in TwinCAT as a reference clock, synchronous data exchange, flexible PDO mapping, supports AoE, EoE, FoE, VoE |
| Weight | approx. 75 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | – |
| Wiring | specific push-in connection |
| Dimensions (W X H X D) | 24 mm x 100 mm x 52 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EL6695” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.