Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EL6692
The EtherCAT bridge terminal EL6692 enables real-time data exchange between EtherCAT strands with different masters. It also enables synchronization of the distributed clocks of the individual strands…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EtherCAT bridge terminal EL6692 enables real-time data exchange between EtherCAT strands with different masters. It also enables synchronization of the distributed clocks of the individual strands. The power supply on the primary side (E-bus) comes
Specification
| Technology | primary side: E-bus (terminal strand), secondary side: 2 x 100 Mbit/s Ethernet, RJ45, In/Out |
|---|---|
| Number Of Ports | 2 x EtherCAT input/output |
| Function | EtherCAT distributed clock synchronization, data exchange |
| Cable Length | 100 m 100BASE-TX, secondary port |
| Hardware Diagnostics | status LEDs |
| Power Supply | primary: via the E-bus, secondary: via connector |
| Distributed Clocks | yes |
| Electrical Isolation | 500 V (E-bus/secondary side) |
| Current Consumption | E-bus: 120 mA; external: 60 mA/24 V (see documentation) |
| Bit Width In The Process Image | 16 bit SYNC input + IO input/output, max. 480 bytes in each direction |
| Current Consumption Power Contacts | – |
| Current Consumption E Bus | 120 mA (E-bus), typ. 60 mA/24 V (external) |
| Special Features | usable in TwinCAT as a reference clock, supports ADS over EtherCAT (AoE) |
| Weight | approx. 75 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE, CCC, UL, ATEX, IECEx |
| Ex Marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | – |
| Wiring | specific push-in connection |
| Dimensions (W X H X D) | 24 mm x 100 mm x 52 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EL6692” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.