Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EL6689
The EL6689 EtherCAT Terminal is a synchronization terminal for distributed clocks via direct connection to the Global Navigation Satellite System (GNSS). An antenna for this can be connected directly…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EL6689 EtherCAT Terminal is a synchronization terminal for distributed clocks via direct connection to the Global Navigation Satellite System (GNSS). An antenna for this can be connected directly to the terminal via an antenna (SMA) connector. All
Specification
| Number Of Ports | 1 |
|---|---|
| Supported Gnss | GPS, GLONASS, Galileo, Beidou |
| Synchronization | typ. 100 ns, see documentation |
| Hardware Diagnostics | status LEDs |
| Power Supply | via the E-bus |
| Distributed Clocks | yes |
| Electrical Isolation | 500 V |
| Antenna Connection | SMA (F) |
| Current Consumption Power Contacts | – |
| Current Consumption E Bus | typ. 310 mA |
| Special Features | usable in TwinCAT as a reference clock |
| Weight | approx. 75 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | – |
| Wiring | specific push-in connection |
| Dimensions (W X H X D) | 24 mm x 100 mm x 52 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EL6689” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.