Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EL6688
The EL6688 EtherCAT Terminal presents itself as a device in the IEEE 1588 synchronization system with support for PTPv1 (IEEE 1588-2002) and PTPv2 (IEEE 1588-2008) based on Ethernet. On the one hand,…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EL6688 EtherCAT Terminal presents itself as a device in the IEEE 1588 synchronization system with support for PTPv1 (IEEE 1588-2002) and PTPv2 (IEEE 1588-2008) based on Ethernet. On the one hand, the EL6688 is an IEEE 1588 clock (master or slave)
Specification
| Number Of Ports | 1 |
|---|---|
| Bus System | Ethernet (IEEE 802.3) |
| Ethernet Interface | 10BASE-T/100BASE-TX Ethernet with 1 x RJ45 |
| Data Transfer Rates | 10/100 Mbit/s, IEEE 802.3u auto-negotiation, half or full duplex at 10 and 100 Mbit/s possible, automatic settings |
| Cable Length | up to 100 m twisted pair |
| Hardware Diagnostics | status LEDs |
| Power Supply | via the E-bus |
| Distributed Clocks | yes |
| Electrical Isolation | 500 V (E-bus/Ethernet) |
| Protocol | PTPv1 (IEEE 1588-2002), PTPv2 (IEEE 1588-2008) |
| Configuration | no |
| Current Consumption Power Contacts | – |
| Current Consumption E Bus | typ. 310 mA |
| Special Features | usable in TwinCAT as a reference clock |
| Weight | approx. 75 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE, CCC, UL, ATEX, IECEx |
| Ex Marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | – |
| Wiring | specific push-in connection |
| Dimensions (W X H X D) | 24 mm x 100 mm x 52 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EL6688” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.