Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EL6022
The EL6022 serial interface enables the connection of devices with two RS422/RS485 interfaces. The devices connected to the EL6022 EtherCAT Terminal communicate with the automation device via the Coup…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EL6022 serial interface enables the connection of devices with two RS422/RS485 interfaces. The devices connected to the EL6022 EtherCAT Terminal communicate with the automation device via the Coupler. The active communication channel operates
Specification
| Connection Technology | D-sub, 9-pin |
|---|---|
| Data Transfer Channels | 2 |
| Data Transfer Rates | 300…115,200 baud; default: 9600 baud, 8 data bits, no parity and one stop bit |
| Interfaces | 2 x RS422/RS485 |
| Line Impedance | 120 Ω |
| Cable Length | approx. 1000 m twisted pair |
| Providing External Supply | 2 x max. 5 V/20 mA, out of E-bus supply, short-circuit proof |
| Power Supply | via the E-bus |
| Distributed Clocks | – |
| Electrical Isolation | 500 V (E-bus/signal voltage) |
| Data Buffer | 864 bytes receive buffer, 128 bytes transmit buffer |
| Configuration | no address setting, configuration via the controller |
| Current Consumption Power Contacts | – |
| Current Consumption E Bus | typ. 270 mA |
| Special Features | 2 x 5 V/20 mA for external supply |
| Weight | approx. 55 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE, CCC, UL, ATEX, IECEx |
| Ex Marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | – |
| Wiring | specific push-in connection |
| Dimensions (W X H X D) | 24 mm x 100 mm x 52 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EL6022” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.