Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EL6021-0021
The EL6021-0021 serial interface enables the connection of devices with RS422 or RS485 interface. These devices communicate with the automation device via the coupler. The active communication channel…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EL6021-0021 serial interface enables the connection of devices with RS422 or RS485 interface. These devices communicate with the automation device via the coupler. The active communication channel operates independently of the higher-level bus system
Specification
| Technology | terminal contact |
|---|---|
| Data Transfer Channels | TxD and RxD, full/half duplex |
| Data Transfer Rates | 2400…115,200 baud; default: 9600 baud, 8 data bits, no parity and one stop bit |
| Interfaces | 1 x RS422/RS485 |
| Bit Transfer | with differential signal |
| Line Impedance | 120 Ω |
| Cable Length | approx. 1000 m twisted pair |
| Providing External Supply | – |
| Power Supply | via the E-bus |
| Electrical Isolation | 500 V (E-bus/signal voltage) |
| Data Buffer | 864 bytes receive buffer, 128 bytes transmit buffer |
| Bit Width In The Process Image | 22 x 8 bit input, 22 x 8 bit output, 16 bit control, 16 bit status |
| Configuration | no address setting, configuration via PLC |
| Current Consumption E Bus | typ. 170 mA |
| Special Features | – |
| Weight | approx. 55 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE, CCC, UL, ATEX, IECEx |
| Ex Marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductor (s), flexible conductor (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…2.5 mm², st*: 0.08…2.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² |
| Connection Cross Section Awg | s*: AWG28…14, st*: AWG28…14, f*: AWG26…16 |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Current Load Power Contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W X H X D) | 12 mm x 100 mm x 68 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EL6021-0021” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.