Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EL6070
TwinCAT 3.1 offers an option to manage TwinCAT software licenses via the EtherCAT Terminal EL6070. The EL6070 embodies the hardware license key in the modular EtherCAT I/O system. Data transfer takes…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
TwinCAT 3.1 offers an option to manage TwinCAT software licenses via the EtherCAT Terminal EL6070. The EL6070 embodies the hardware license key in the modular EtherCAT I/O system. Data transfer takes place via EtherCAT. The EL6070 license key terminal is
Specification
| Technology | EtherCAT license key terminal |
|---|---|
| Distributed Clocks | – |
| Current Consumption Power Contacts | – |
| Current Consumption E Bus | typ. 120 mA |
| Special Features | transmission of license information via EtherCAT |
| Weight | approx. 50 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE, CCC, UL, ATEX, IECEx, DNV, cFMus |
| Ex Marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc cFMus: Class I, Division 2, Groups A, B, C, D Class I, Zone 2, AEx ec IIC T4 Gc |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductor (s), flexible conductor (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…2.5 mm², st*: 0.08…2.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² |
| Connection Cross Section Awg | s*: AWG28…14, st*: AWG28…14, f*: AWG26…16 |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Current Load Power Contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W X H X D) | 12 mm x 100 mm x 68 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EL6070” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.