Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EL5072
The EL5072 EtherCAT Terminal is used for the direct connection of up to two inductive displacement sensors, which include measuring probes in LVDT and half bridge versions or inductive angle position…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EL5072 EtherCAT Terminal is used for the direct connection of up to two inductive displacement sensors, which include measuring probes in LVDT and half bridge versions or inductive angle position sensors in RVDT version. The integrated excitation
Specification
| Technology | inductive sensor interface |
|---|---|
| Input Connections | LVDT (ratiometric & differential), inductive half bridge, RVDT |
| Number Of Channels | 2 |
| Distributed Clocks | yes, save timestamp for position value via digital input |
| Excitation Voltage Uexc | 0.5 Vrms to 7 Vrms (1.5 VPP to 20 VPP), joint source for both channels |
| Total Excitation Current | max. 50 mArms (140 mAPP) |
| Excitation Frequency (Sinus) | 1 kHz up to 20 kHz, adjustable |
| Resolution | 24 bit, 32 bit presentation |
| Measuring Signal Range Usig | max. 7 Vrms (automatic adjustment) |
| Conversion Time | 100 µs/10 ksps at max. 13 kHz |
| Current Consumption Power Contacts | typ. 40 mA + load |
| Current Consumption E Bus | typ. 200 mA |
| Electrical Isolation | 500 V (E-bus/field potential) |
| Special Features | short circuit, overload and amplitude error detection per channel, digital input for setting and storing position value |
| Weight | approx. 60 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Design Form | HD (High Density) housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductors (s): direct plug-in technique; fine-stranded conductors (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…1.5 mm², st*: 0.25…1.5 mm², f*: 0.14…0.75 mm² |
| Connection Cross Section Awg | s*: AWG28…16, st*: AWG22…16, f*: AWG26…19 |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Current Load Power Contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W X H X D) | 12 mm x 100 mm x 68 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EL5072” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.