Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EL5042
The EL5042 EtherCAT Terminals is a BiSS® C master and enables the direct connection of an absolute encoder with BiSS® C or SSI interface. Both singleturn and multiturn encoders are supported. The EL50…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EL5042 EtherCAT Terminals is a BiSS® C master and enables the direct connection of an absolute encoder with BiSS® C or SSI interface. Both singleturn and multiturn encoders are supported. The EL5042 also provides an encoder supply of 5 V or
Specification
| Technology | BiSS® C interface, unidirectional |
|---|---|
| Number Of Channels | 2 |
| Encoder Connection | D+, D-, C+, C- |
| Encoder Operating Voltage | optionally 5 V DC or 9 V DC, 0.5 A total current (generated from the 24 V DC power contacts) |
| Supply Voltage Electronics | 24 V DC (via power contacts) |
| Commands | – |
| Distributed Clocks | yes |
| Resolution | max. 64 bit position, 2 bit status, 8 bit CRC |
| Data Transfer Rates | up to 10 MHz, variable |
| Current Consumption Power Contacts | typ. 150 mA + load |
| Current Consumption E Bus | typ. 120 mA |
| Electrical Isolation | 500 V (E-bus/field potential) |
| Special Features | adjustable baud rate, data length, two status bits (error and warning) can be evaluated separately |
| Weight | approx. 50 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Design Form | HD (High Density) housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductors (s): direct plug-in technique; fine-stranded conductors (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…1.5 mm², st*: 0.25…1.5 mm², f*: 0.14…0.75 mm² |
| Connection Cross Section Awg | s*: AWG28…16, st*: AWG22…16, f*: AWG26…19 |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Current Load Power Contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W X H X D) | 12 mm x 100 mm x 68 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EL5042” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.