Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EL5101
The EL5101 EtherCAT Terminal is an interface for the direct connection of incremental encoders with differential signals (RS422) or TTL single ended signals. Input frequencies up to 1 MHz can be evalu…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EL5101 EtherCAT Terminal is an interface for the direct connection of incremental encoders with differential signals (RS422) or TTL single ended signals. Input frequencies up to 1 MHz can be evaluated. Two additional 24 V digital inputs are available
Specification
| Technology | incremental encoder interface, differential (RS422), single-ended (TTL), counter, pulse generator |
|---|---|
| Number Of Channels | 1 |
| Encoder Connection | 1 x A, B, C: differential inputs (RS422): A, A̅ (inv), B, B̅ (inv), C,C̅ (inv), single-ended connection (TTL): A, B, C, counter, pulse generator: A, B |
| Additional Inputs | status input 5 V DC, gate/latch input 24 V DC |
| Encoder Operating Voltage | 5 V DC/max. 0.5 A (generated from the 24 V DC power contacts) |
| Counter | 1 x 16/32 bit switchable |
| Limit Frequency | 4 million increments/s (with 4-fold evaluation), corresponding to 1 MHz |
| Quadrature Decoder | 4-fold evaluation |
| Distributed Clocks | yes |
| Nominal Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Resolution | 1/256 bit microincrements |
| Current Consumption Power Contacts | typ. 100 mA + load |
| Current Consumption E Bus | typ. 130 mA |
| Electrical Isolation | 500 V (E-bus/field potential) |
| Special Features | wire breakage detection, latch and gate function, period duration and frequency measurement, microincrements, timestamping of edges, filters |
| Weight | approx. 100 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Pluggable Wiring | for all ESxxxx terminals |
| Approvals/Markings | CE, CCC, UL, ATEX, IECEx |
| Ex Marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductor (s), flexible conductor (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…2.5 mm², st*: 0.08…2.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² |
| Connection Cross Section Awg | s*: AWG28…14, st*: AWG28…14, f*: AWG26…16 |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Current Load Power Contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W X H X D) | 24 mm x 100 mm x 68 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EL5101” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.