Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff CX8290
The CX8290 Embedded PC is a controller with a second, switched Ethernet port. Protocols such as real-time Ethernet, ADS UDP/TCP, and EAP (EtherCAT Automation Protocol) are supported, and additional re…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The CX8290 Embedded PC is a controller with a second, switched Ethernet port. Protocols such as real-time Ethernet, ADS UDP/TCP, and EAP (EtherCAT Automation Protocol) are supported, and additional real-time protocols such as PROFINET, EtherNet/IP™, and
Specification
| Processor | Arm® Cortex®-A53, 1.2 GHz |
|---|---|
| Number Of Cores | 2 |
| Flash Memory | slot for microSD card, card not included (requires a microSD card with a minimum capacity of 16 GB) |
| Main Memory | 1 GB LPDDR4 RAM (not expandable) |
| 1 Second Ups | integrated (1 MB on microSD card) |
| Interfaces | 1 x RJ45 10/100/1000 Mbit/s, 1 x USB 3.0, 1 x bus interface |
| Cooling | passive |
| Bus Interface | 2 x Ethernet RJ45 (switched, 10/100/1000 Mbit/s), optionally PROFINET (TF627x), EtherNet/IP™ (TF628x), BACnet/IP (TF8020) |
| Diagnostics Led | 1 x TC status, 1 x WD, 1 x error |
| Clock | internal, capacitor-buffered real-time clock for time and date (storage capacity > 21 days) |
| Operating System | Beckhoff RT Linux® |
| Control Software | TwinCAT 3 runtime (XAR) from TwinCAT 3.1 Build 4026 (XAE) |
| I/O Connection | E-bus or K-bus, automatic recognition |
| Power Supply | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Ups Oct Capable | no |
| Current Supply E Bus/K Bus | 2 A |
| Max. Power Consumption | 4 W |
| Max. Power Consumption (With Loading Ups) | 7.5 W |
| Max. Power Consumption E Bus/K Bus | 10 W (5 V/max. 2 A) |
| Dimensions (W X H X D) | 71 mm x 100 mm x 73 mm |
| Weight | approx. 220 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protection Rating | IP20 |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Twincat 3 Platform Level | Economy (20); please see here for an overview of all the TwinCAT 3 platform level |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff CX8290” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.