Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff CX9020
The CX9020 is a compact, DIN rail-mountable Ethernet control system with 1 GHz Arm® Cortex®-A8 CPU. The connection for the Beckhoff I/O systems is directly integrated into the CPU module. The unit off…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The CX9020 is a compact, DIN rail-mountable Ethernet control system with 1 GHz Arm® Cortex®-A8 CPU. The connection for the Beckhoff I/O systems is directly integrated into the CPU module. The unit offers automatic bus system identification (E-bus or
Specification
| Processor | Arm® Cortex®-A8, 1 GHz |
|---|---|
| Number Of Cores | 1 |
| Flash Memory | 2 x slot for microSD card, 512 MB included (optionally expandable) |
| Main Memory | 1 GB DDR3 RAM (not expandable) |
| Interfaces | 2 x RJ45 10/100 Mbit/s (internal switch), 1 x DVI-D, 4 x USB 2.0, 1 x optional interface |
| Cooling | passive |
| Diagnostics Led | 1 x power, 1 x TC status, 2 x flash access, 2 x bus status |
| Clock | internal battery-backed clock for time and date (battery exchangeable) |
| Operating System | Windows Embedded Compact 7, English |
| Control Software | TwinCAT 2 runtime TwinCAT 3 runtime (XAR) |
| I/O Connection | E-bus or K-bus, automatic recognition |
| Power Supply | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Ups Oct Capable | no |
| N O V R A M | 128 kB |
| Current Supply E Bus/K Bus | 2 A |
| Max. Power Consumption | 5 W |
| Max. Power Consumption (With Loading Ups) | 9 W |
| Max. Power Consumption E Bus/K Bus | 10 W (5 V/max. 2 A) |
| Weight | approx. 590 g |
| Dimensions (W X H X D) | 84 mm x 100 mm x 91 mm |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protection Rating | IP20 |
| Approvals/Markings | CE, UL, DNV GL, with CX2900-0107 ordering option: ATEX, IECEx, cFMus |
| Ex Marking | ATEX: II 3 G Ex nA IIC T4 Gc II 3 D Ex tc IIIC T135 °C Dc IECEx: Ex nA IIC T4 Gc Ex tc IIIC T135 °C Dc cFMus: Class I, Division 2, Groups A, B, C, D Class I, Zone 2, AEx ec IIC T4 Gc |
| Twincat 3 Platform Level | Economy Plus (30); please see here for an overview of all the TwinCAT 3 platform level |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff CX9020” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.