Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff CU1521-0020
The CU1521-0020 is a 3-port Ethernet device with two SFP slots and serves as a universal media converter and junction for EtherCAT and Industrial Ethernet. It was specially developed for use in pairs…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The CU1521-0020 is a 3-port Ethernet device with two SFP slots and serves as a universal media converter and junction for EtherCAT and Industrial Ethernet. It was specially developed for use in pairs in EtherCAT networks, especially when special
Specification
| Task Within Ethercat System | media transition from RJ45 copper physics to other (depending on SFP module) and back again |
|---|---|
| Data Transfer Medium | any (depending on SFP module); Ethernet/EtherCAT cable (min. Cat.5), shielded |
| Bus Interface | 1 x RJ45, SFP: depending on SFP module |
| Distance Between Stations | RJ45: max 100 m SFP: depending on SFP modul |
| Protocol | Ethernet/EtherCAT |
| Delay | approx. 1 µs per port |
| Data Transfer Rates | 100 Mbit/s EtherCAT 10/100/1000 Mbit/s Ethernet |
| Configuration | per rotary switch |
| Power Supply | 24 (18…30) V DC, 3-pin connection (+, -, PE) |
| Current Consumption 24 V Dc | approx. 120 mA |
| Dimensions (W X H X D) | 35 mm x 98.5 mm x 76.5 mm |
| Weight | approx. 150 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff CU1521-0020” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.