Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff CU1561
The EtherCAT-capable CU1561 for Industrial Fast Ethernet/100 Mbaud serves as media converter from POF (plastic optical fiber) to copper and vice versa. The CU1561 is suitable for POF cables, which are…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EtherCAT-capable CU1561 for Industrial Fast Ethernet/100 Mbaud serves as media converter from POF (plastic optical fiber) to copper and vice versa. The CU1561 is suitable for POF cables, which are particularly easy to install in the field. The CU1561
Specification
| Task Within Ethercat System | media transition from RJ45 copper physics to POF and back |
|---|---|
| Data Transfer Medium | plastic optical fiber 980/1000 µm (POF); Ethernet/EtherCAT cable (min. Cat.5), shielded |
| Bus Interface | 1 x SC Duplex; 1 x RJ45 |
| Distance Between Stations | max. 50 m (POF); max. 100 m (100BASE-TX) |
| Protocol | EtherCAT |
| Delay | approx. 1 µs |
| Data Transfer Rates | 100 Mbit/s |
| Configuration | per rotary switch |
| Power Supply | 24 (18…30) V DC, 3-pin connection (+, -, PE) |
| Dimensions (W X H X D) | 35 mm x 98.5 mm x 76.5 mm |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff CU1561” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.