Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff CU1521-0010
The EtherCAT-capable CU1521 for Industrial Fast Ethernet/100 Mbit/s serves as media converter from optical fiber to copper and vice versa. The CU1521 is suitable for multi-mode, the CU1521-0010 for si…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EtherCAT-capable CU1521 for Industrial Fast Ethernet/100 Mbit/s serves as media converter from optical fiber to copper and vice versa. The CU1521 is suitable for multi-mode, the CU1521-0010 for single-mode optical fiber and therefore significantly
Specification
| Task Within Ethercat System | media transition from RJ45 copper physics to single-mode fiber optic and back |
|---|---|
| Data Transfer Medium | single-mode glass fiber 9/125 µm (SM); Ethernet/EtherCAT cable (min. Cat.5), shielded |
| Bus Interface | 1 x SC Duplex; 1 x RJ45 |
| Distance Between Stations | max. 20,000 m (100BASE-FX); max. 100 m (100BASE-TX) |
| Protocol | EtherCAT |
| Delay | approx. 1 µs |
| Data Transfer Rates | 100 Mbit/s |
| Configuration | per rotary switch |
| Power Supply | 24 (18…30) V DC, 3-pin connection (+, -, PE) |
| Dimensions (W X H X D) | 35 mm x 98.5 mm x 76.5 mm |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff CU1521-0010” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.