Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff AX8810
An AX8810 capacitor module extends the DC link capacitance and is suitable for the support of the DC link. It enables energy savings: voltage peaks generated by braking motors are taken up and stored….
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
An AX8810 capacitor module extends the DC link capacitance and is suitable for the support of the DC link. It enables energy savings: voltage peaks generated by braking motors are taken up and stored. This makes the activation of the brake resistor
Specification
| Function | capacitor module |
|---|---|
| Dc Link Voltage | max. 848 V DC |
| Ambient Temperature (Operation) | 0…40°C, up to 55°C with power reduction (see documentation) |
| Approvals/Markings | CE, cULus |
| Protection Rating | IP20 |
| Width | 60 mm |
| Height Without Connectors | 230 mm |
| Depth Without Connectors | 192 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff AX8810” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.