Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff AX8640
A power supply module generates the DC link voltage (DC) for the power supply of the axis modules and the option modules from the mains voltage. It already contains a mains filter, for which the drive…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
A power supply module generates the DC link voltage (DC) for the power supply of the axis modules and the option modules from the mains voltage. It already contains a mains filter, for which the drive is tested and certified in accordance with ENÂ 61800-3
Specification
| Function | power supply module |
|---|---|
| Rated Supply Voltage | 3 x 200…480 V AC |
| Dc Link Voltage | max. 848 V DC |
| Dc Link Output Current | 3~: 40.0 A DC |
| System Bus | EtherCAT |
| Drive Profile | CiA402 according to IEC 61800-7-201 (CoE) |
| Ambient Temperature (Operation) | 0…40°C, up to 55°C with power reduction (see documentation) |
| Approvals/Markings | CE, cULus |
| Protection Rating | IP20 |
| Width | 90 mm |
| Height Without Connectors | 230 mm |
| Depth Without Connectors | 192 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff AX8640” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.