Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff AX8820
Intelligent energy regeneration for maximum efficiency The AX8820 universal regenerative unit is used to feed regenerative energy back into the supply grid. It is compatible with the AX8000 multi-axis…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Intelligent energy regeneration for maximum efficiency The AX8820 universal regenerative unit is used to feed regenerative energy back into the supply grid. It is compatible with the AX8000 multi-axis servo system, AX5000 digital compact servo drives
Specification
| Function | regenerative unit |
|---|---|
| Rated Supply Voltage | 400…480 V AC |
| Rated Power | 7.00Â kW |
| Dc Link Voltage | max. 848 V DC |
| System Bus | EtherCAT |
| Drive Profile | CiA402 according to IEC 61800-7-201 (CoE) |
| Ambient Temperature (Operation) | 0…45°C, up to 55 °C with power reduction (see documentation) |
| Approvals/Markings | CE, UL/CSA |
| Height Without Connectors | 230 mm |
| Depth Without Connectors | 186.5Â mm |
| Width | 90 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff AX8820” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.