Banner Engineering LS2HDLP30-1350Q88
EZ-SCREEN TYPE 2 HEAVY DUTY
LATCH Output
E/R Pair
30 mm Resolution
1350 mm Defined Area
15 m Range
Yellow Housing
8-pin M12 Integral QD
Mounting Hardware Includ…
Description
EZ-SCREEN TYPE 2 HEAVY DUTY
LATCH Output
E/R Pair
30 mm Resolution
1350 mm Defined Area
15 m Range
Yellow Housing
8-pin M12 Integral QD
Mounting Hardware Included
Specification
Low ProfileNo
Max Operating Range (M)>8 – <=20
Defined Area Height Range (Mm)>1300
Ip RatingIP65
Heavy DutyYes
Supply Voltage24 V dc
Connector TypeM12
Defined Area Height (Mm)1350
Dimensions Wxd (Mm)33.7 x 34.8
Overall Length (Mm)1414
External Monitoring DeviceNo
Fixed BlankingNo
Operating Distance (M)0.2 – 15
Operating Temperature0 to +55 deg. C; RH 95%
Reduced ResolutionNo
Response Time24
Short ProtectionYes
System TypeEmitter/Receiver Pair
Vibration10-55 Hz at 0.35 mm
Auxiliary OutputNo
Fault OutputNo
Housing MaterialAluminum; Zinc; Acrylic
Ossd Rating24 V dc at 0.5 A each
Supply Current140 mA max.