Fast delivery within 72 Hours
Wago 704-9014
Interface module for system wiring; Pluggable connector per DIN 41651; Male connector; 20-pole; Redundancy module for control outputs; in mounting carrier 704-9014
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Interface module for system wiring; Pluggable connector per DIN 41651; Male connector; 20-pole; Redundancy module for control outputs; in mounting carrier 704-9014
Specification
Electrical data
| Inputs/outputs | 16-channel digital output |
|---|---|
| Nominal operating voltage | 24 VDC |
| Limiting continuous current | 1 A |
Safety and protection
| Rated voltage | 50 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage | 0.8 kV |
| Pollution degree | 2 |
Connection data - Connection 1
| Pluggable connector | Pluggable connector per DIN 41651; male connector |
|---|---|
| Pole number 1 | 20 |
| Connection type | System |
Connection data - Connection 2
| Pole number | 20 |
|---|
Connection data - Connection 3
| Pole number | 20 |
|---|
Physical data
| Width | 70 mm / 2.755 inches |
|---|---|
| Height | 85 mm / 3.345 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 45 mm / 1.771 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Fire load | 0.921 MJ |
|---|---|
| Weight | 69.9 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -20 … +50 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +70 °C |
| Relative humidity | ≤ 85 % (non-condensing) |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143982719 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121421 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002780 |
| ETIM 10.0 | EC002780 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
| SCIP notification number (Austria) | d5e09098-d9e4-451f-934c-9d98e7ca34cc |
| SCIP notification number (Belgium) | 2fd7868d-ca4a-4caf-b171-19bfe3f10bf5 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | e0cf3893-ba9c-4480-a655-dc14449515d4 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | d2eec4b3-3e10-4960-a238-058f12b689ae |
| SCIP notification number (Denmark) | 1f7b854e-4573-431a-93ff-ebcf26ae058b |
| SCIP notification number (Finland) | 699c7857-9a31-45e0-b700-0c2d9f688537 |
| SCIP notification number (France) | cd416a17-14c2-41eb-8bd6-0860f3c44370 |
| SCIP notification number (Germany) | 50bcaf12-6de4-4539-bed0-0b49a5be24f5 |
| SCIP notification number (Hungary) | bc92f347-6d24-4673-9a38-a12283d67c70 |
| SCIP notification number (Italy) | 8ee6ef17-796d-4807-9a1c-766327c4effc |
| SCIP notification number (Netherlands) | ce85a992-e340-476e-983b-26226e78810e |
| SCIP notification number (Poland) | de021189-a2cf-4bfa-a66c-69b71b1d7efa |
| SCIP notification number (Romania) | 7d06d016-b814-42fb-a210-a790016bc313 |
| SCIP notification number (Sweden) | aad6a7e7-b68d-4af9-ad32-9f011a599809 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 704-9014” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.