Banner Engineering LS2HDE30-900Q8
LS2HDE30-900Q8 EZS T2 HD EMTR 30 mm x 900 mm TYPE2 HEAVY DUTY
Description
Specification
Max Operating Range (M)>8 – <=20
Defined Area Height Range (Mm)>650 – <=950
Ip RatingIP65
Supply Voltage24 V dc
Item StatusRELEASED
Primary Housing MaterialAluminum
Safety LevelType 2
Effective Aperture AngleType 2 Per IEC 61496-2
Connector TypeM12
Defined Area Height (Mm)900
Dimensions Wxd (Mm)33.7 x 34.8
Overall Length (Mm)964
External Monitoring DeviceNo
Housing FinishYellow Polyester
Number Of Pins (Receiver/Emitter)8
Operating Distance (M)0.2 – 15
Operating Temperature0 to +55 deg. C; RH 95%
Pl RatingN/A
Recovery TimeN/A
Resolution (Mm)30
Reduced ResolutionNo
Sil RatingSIL2; CL2
Electrical Safety ClassIII
Scan CodeNone
Shock10g at 16ms (6000 cycles)
Short ProtectionYes
System TypeEmitter
Vibration10-55 Hz at 0.35 mm
Auxiliary OutputNo
Fault OutputYes
Housing MaterialAluminum; Zinc; Acrylic
Ossd RatingN/A
Supply Current50 mA max.