Fast delivery within 72 Hours
Wago 899-681/147-000
Distribution box WINSTA® rated current 20 AThe distribution box from the WINSTA® product line with protection against mismating guarantees you the greatest possible flexibility in electrical installat…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Distribution box WINSTA® rated current 20 AThe distribution box from the WINSTA® product line with protection against mismating guarantees you the greatest possible flexibility in electrical installation. A comprehensive range of accessories complements the WINSTA® product line from WAGO. For greater protection in electrical installations, the distribution box is equipped with mechanical protection against mismating. The distribution box offers touch-proof protection with live components in accordance with protection type IP20 (When mated: IP2xC (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas!)). The WINSTA® distribution box with A coding in black or white is usually used for general mains applications in power distribution. Important parameters in the selection of a distribution box are the rated current and voltage: They provide information about possible domains of use and applications. This product has a current rating of 20 A – as a result it is also suitable for robust loads.Lower costs through fast commissioning and elimination of service expenses – solutions from WINSTA®WINSTA® is the pluggable connection system that is optimally tailored to the strict requirements of electrical installation. It ensures fast, secure and, above all, error-free installation of components and cables. Enjoy the benefits of the pluggable version of our maintenance-free spring pressure connection technology too! Plan your installation with with protection type IP20 from WAGO. protection against mismating eliminates errorsintuitive markingproducts perfectly tailored to your requirements guarantee safe usewith A coding for use in many general mains applicationsfast, secure installation
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 400 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 6 kV |
| Rated current | 20 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 400 V |
| Rated impulse withstand voltage | 6 kV |
| Rated current | 20 A |
Electrical data - Ratings per IEC/EN 2
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Rated voltage (III / 3) | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/3) | 4 kV |
| Rated current | 16 A |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Rated current | 16 A |
Electrical data - General information
| Note on contact resistance | approx. 1 mΩ contact resistance approx. 0.25 mΩ contact transition (plug/socket) |
|---|
Connection data - Connection 1
| Connection type | Input |
|---|---|
| Pluggable connector | MIDI plug, 5-pole (770-215) |
Connection data - Connection 2
| Connection type | Output |
|---|---|
| Connector | MIDI socket, 5-pole (770-205) |
Connection data - Connection 3
| Connection type | Input |
|---|---|
| Connector | MINI plug, 2-pole (890-1112) |
Connection data - Connection 4
| Connection type | Output |
|---|---|
| Connector | MINI socket, 2-pole (890-1102) |
Physical data
| Width | 190 mm / 7.48 inches |
|---|---|
| Height | 31 mm / 1.22 inches |
| Depth | 145 mm / 5.709 inches |
Mechanical data
| Internal wiring | 2.5, 1.5 mm² |
|---|---|
| Use | DALI, Lighting Management |
| Coding | A |
| Coding 2 | I |
| Mounting type | Wall, screw mount, Installation on mounting plate |
| Protection type | IP20; When mated: IP2xC (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas!) |
Plug-in connection
| Mismating protection | Yes |
|---|---|
| Note on mismating protection | All WINSTA® components are 100% protected against mismating when:a.) plugging different numbers of polesb.) plugging while rotated 180 c.) plugging while laterally staggeredd.) plugging one pole |
| Locking of plug-in connection | locking lever |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | white |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Contact material | Copper or copper alloy; surface-treated |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 7.288 MJ |
| Weight | 369.2 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143941754 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121406 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002567 |
| ETIM 10.0 | EC002567 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.