Fast delivery within 72 Hours
Wago 899-632/501-000
The WAGO Sunblind Box, 8DI/DO, is a Modbus TCP-based remote I/O device. It features eight digital outputs distributed across four channels, with each pair of channels protected by a 6.3AT fuse. Fuse s…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The WAGO Sunblind Box, 8DI/DO, is a Modbus TCP-based remote I/O device. It features eight digital outputs distributed across four channels, with each pair of channels protected by a 6.3AT fuse. Fuse status monitoring is available via Modbus®. Manual group movement of blinds can be triggered using the “UP” and “DOWN” function keys. Additionally, a reference run can be performed by moving the blinds to both end positions, allowing the system to automatically determine the travel times. This process can also be triggered individually for each channel via Modbus®. Malfunctions are indicated via Modbus® and the “MODE” status LED. The LED can be turned off completely via Modbus® or set to blink mode for service purposes. The WAGO Sunblind Box also features eight digital inputs that are not logically linked to the outputs. The input data is accessible via Modbus® for further processing by the Modbus® master. Additionally, the inputs can differentiate between short and long button presses. The WAGO Sunblind Box supports de-energized initial commissioning via NFC technology. Placing a smartphone on the NFC area automatically opens a link to the app or app store, allowing the user to easily transfer settings such as the IP address and device name. These parameters take effect upon the box’s first startup.
Specification
Technical data - Fieldbus
| Communications | Modbus (TCP) |
|---|---|
| Interface standard | 10BASE-T/100BASE-TX; potential-free |
| Autonegotiation; autocrossover | Yes |
Technical data - Device functions
| Parameter | Input filter, output current per channel, internal fuse monitoring; Pre-configuration: Communication via NFC NTAG5 |
|---|---|
| Diagnostics | Internal fuse monitoring |
| Device functions | Automated reference run, automation of blinds, transfer of input data |
Technical data - Additional Technical Data
| Indicators | Multi-Color LED |
|---|---|
| Control Elements | 2 function buttons |
Technical data - Digital Inputs
| Number of digital inputs | 8 |
|---|---|
| Signal type | Digital |
| Signal characteristics | Make contact, isolated |
| Function | Button press, short, default: 0.1 … 500 ms; Button press, long, default: 500 ms or more |
Technical data - Digital outputs
| Number of digital outputs | 8 |
|---|---|
| Outputs | Two outputs combined per channel; within a channel, the outputs are mutually interlocked via software |
| Limiting continuous current | 3 A (per channel) |
| Operating mode | S4 per: EN 60034-1 (VDE 0530-1); Intermittent operation t_R_: 40 %; Switch-on time t_B_ max. 4 minutes |
| Inrush current (resistive) AC (max.) | 16 A |
| Switching voltage | Supply voltage: 1 x 240 VAC |
| Output characteristic | Latching |
| Internal fuse | F1: Channels 1 and 2, F2: Channels 3 and 4; Rated current: 6.3 A; Fuse type: slow-blow (T) |
Technical data - Module Power Supply
| Supply voltage | 240 VAC (190 … 264 V) |
|---|---|
| Nominal mains frequency range | 50 … 60 Hz |
| Current consumption (device) | 1250 mA |
| Inrush current (max.) | 20 A (after 1 ms) |
| Pre-fuse (required) | B16 |
Physical data
| Width | 190 mm / 7.480 inches |
|---|---|
| Height | 30 mm / 1.181 inches |
| Depth | 145 mm / 5.709 inches |
Mechanical data
| Mounting type | Surface mounting, screw mounting on concrete or stone with round-head screws, 5.0 × 70 mm, steel |
|---|
Material data
| Fire load | 5.112 MJ |
|---|---|
| Weight | 455.4 g |
| Conformity marking | CE (EN 61010-2-201) |
Protection and safety
| Rated impulse withstand voltage | 300 V |
|---|---|
| Protection type | IP20 |
| Protection class | I |
| Overvoltage category | II |
| Pollution degree | 2 |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +45 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| MTTF | 17.12 Jahre |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Relative humidity | 10 … 85 % (non-condensing) |
| EMC immunity to interference | EN 61000-6-1 |
| EMC emission of interference | EN 61000-6-3 |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121521 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC001581 |
| ETIM 10.0 | EC001581 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.