Fast delivery within 72 Hours
Wago 899-632/102-000
Distribution box WINSTA® A codingRealize your installation project without difficulty: The distribution box from the WINSTA® product line with protection type IP20 is the product of your choice for qu…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Distribution box WINSTA® A codingRealize your installation project without difficulty: The distribution box from the WINSTA® product line with protection type IP20 is the product of your choice for quick, straightforward installation. With WAGO, you can enjoy the advantages of a large selection of expansions for the WINSTA® product line. For greater protection in electrical installations, the distribution box is equipped with mechanical protection against mismating. The distribution box is protected in accordance with protection type IP20 (When mated: IP2xC (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas!)). This means that users’ fingers will never come into contact with energised elements. Thanks to the color coding and mechanical A coding of WINSTA® distribution boxes, you can clearly distinguish different circuits.Lower costs through fast commissioning and elimination of service expenses – solutions from WINSTA®The WINSTA® Pluggable Connection System allows pluggable electrical installation. This significantly reduces the need for servicing and lowers costs. Now you can also lower installation costs without compromising quality and safety: with protection against mismating eliminates the need for servicing and prevents unnecessary downtime. effective protection against mismatingintuitive distribution box markingsaves time, since no wiring is required at the construction sitewith A coding for a great number of applicationsquick replacement of defective units during ongoing operation
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated current | 4 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Rated current | 4 A |
Electrical data - General information
| Note on contact resistance | approx. 1 mΩ contact resistance approx. 0.25 mΩ contact transition (plug/socket) |
|---|
Connection data - Connection 1
| Connection type | Input |
|---|---|
| Pluggable connector | MIDI plug, 3-pole (770-213) |
Connection data - Connection 2
| Connection type | Output |
|---|---|
| Connector | MIDI socket, 3-pole (770-203) |
Connection data - Connection 3
| Connection type | Input |
|---|---|
| Connector | MINI plug, 2-pole (890-252) |
Physical data
| Width | 190 mm / 7.48 inches |
|---|---|
| Height | 31 mm / 1.22 inches |
| Depth | 145 mm / 5.709 inches |
Mechanical data
| Internal wiring | 1.5 mm² |
|---|---|
| Use | Relay switching |
| Coding | A |
| Coding 2 | B |
| Mounting type | Wall, screw mount, Installation on mounting plate |
| Protection type | IP20; When mated: IP2xC (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas!) |
Plug-in connection
| Mismating protection | Yes |
|---|---|
| Note on mismating protection | All WINSTA® components are 100% protected against mismating when:a.) plugging different numbers of polesb.) plugging while rotated 180 c.) plugging while laterally staggeredd.) plugging one pole |
| Locking of plug-in connection | locking lever |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | black |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Contact material | Copper or copper alloy; surface-treated |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 6.741 MJ |
| Weight | 279 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143933391 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121521 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002567 |
| ETIM 10.0 | EC002567 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
| SCIP notification number (Austria) | 8ec22ceb-caad-466d-9ed5-99233d968323 |
| SCIP notification number (Belgium) | e9a60536-c3fd-4b63-9c69-5d62a8b1ea6f |
| SCIP notification number (Bulgaria) | d0207d8c-a402-4e2f-9c9e-50f5938caed6 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 181c7a05-1a96-4ed4-8f17-344d0cf16b9c |
| SCIP notification number (Denmark) | e0f4b5e1-06d2-40d5-bb8e-2c67eaa1f414 |
| SCIP notification number (Finland) | bd04bc95-0ff7-43fe-b0bc-682ea1a07066 |
| SCIP notification number (France) | 44cddfa2-0f68-4926-9827-178a8bf29896 |
| SCIP notification number (Germany) | 957a5f62-9e25-4729-ab24-466efac3ab98 |
| SCIP notification number (Hungary) | a2cf330b-025d-4d96-881b-b521be5c4721 |
| SCIP notification number (Italy) | 5241c3d9-839d-438e-8fd1-ee9066de532e |
| SCIP notification number (Netherlands) | 3bd4de10-b0b4-467f-b1c9-4ac84932e96c |
| SCIP notification number (Poland) | 7255c01f-5b4c-4138-a576-67616270b272 |
| SCIP notification number (Romania) | 8f8f636f-46e3-4c05-a3a1-64bbb6dc56a0 |
| SCIP notification number (Sweden) | bf74fb70-7c5c-44fa-8c0e-aa3bdd3b36a4 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.