Fast delivery within 72 Hours
Wago 891-8992/005-403
Cable assembly WINSTA® MINI 2-poleThe WINSTA® MINI cable assembly 2-pole provides the foundation for installation of fine-stranded and solid conductors. Whether on PCBs, in control cabinets or for con…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Cable assembly WINSTA® MINI 2-poleThe WINSTA® MINI cable assembly 2-pole provides the foundation for installation of fine-stranded and solid conductors. Whether on PCBs, in control cabinets or for connecting lights – pluggable installation connectors from WAGO allow you to make connections according to various requirements in next to no time. The color coding and mechanical coding of the pluggable installation connector ensure error-free installation of the individual components – including protection against mismating. B coding enables the WINSTA® MINI pluggable installation connectors to be used for application control in automation, mechanical engineering and robotics. WINSTA® MINI satisfies the demand for miniaturisation. Our smallest pluggable connection system is especially suitable for lights, for instance, since as a result of LED technology; due to complex systems, these offer much less space for the connection technology. Of course, the safety of buildings must always be ensured, even after the electrical installation has been performed. The required safety requirements in connection with EU CPR are met by this product through fire class E.Fast, error-free assembly thanks to cable assemblies from WAGOA socket and a plug are provided. The WINSTA® Pluggable Connection System is ideally tailored to the very strict requirements of building installation. It makes electrical installation pluggable, and therefore faster, even more reliable, and error-free. Use of this pre-assembled system reduces time spent on assembly and installation errors at the construction site. Choose quality and durability – with fire class E from WAGO makes the installation of electrical components significantly easier. effective protection against mismatingcompact design for conductors with a cross-section up to 1.5 mm²with B coding for use in process automation, such as lighting technology, for exampleexact dimensionsfast, secure installation
Specification
Notes
| Note | Cables with a different fire class can be found in the eShop. |
|---|---|
| Variants: | Other pole markings, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated current | 10 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Rated current | 10 A |
Electrical data - General information
| Note on contact resistance | approx. 1 mΩ of contact resistance approx. 0.25 mΩ contact transition plug/socket |
|---|
Connection data
| Total number of potentials | 2 |
|---|
Connection data - Connection 1
| Pole number | 2 |
|---|---|
| Wire cross-section | 1 mm² |
| Connection type | Socket - Plug |
Physical data
| Pin spacing | 4.4 mm / 0.173 inches |
|---|---|
| Width | 15.6 mm / 0.614 inches |
| Height | 13.2 mm / 0.52 inches |
| Total length | 4 m |
Mechanical data
| Use | Control technology |
|---|---|
| Coding | B |
| Variable coding | No |
| Marking | 1 2 |
| Potential marking | 1 2 |
| Mating force of a plug-in connection | approx. 20 … 70 N (depending on pole number) |
| Retention force of a plug-in connection | when locked: > 80N |
| Unmating force of a plug-in connection | when unlocked: approx. 20 … 70 N (depending on pole number) |
| Number of mating cycles | 200, without resistive load |
| Connection type | Socket - Plug |
| Type of pre-assembled cable | Interconnecting cable |
| Cable type | Control line 2x1 |
| Protection type | IP20; IP40 when mated |
Plug-in connection
| Mismating protection | Yes |
|---|---|
| Note on mismating protection | All WINSTA® components are 100% protected against mismating when:a.) plugging different numbers of polesb.) plugging while rotated 180 c.) plugging while laterally staggeredd.) plugging one pole |
| Locking lever | Can be retrofitted |
| Locking of plug-in connection | locking lever |
| Note on locking system | All connectors for mounted installations (snap-in versions for lighting fixtures or devices, all types of PCB and distribution connectors) are factory-equipped with locking levers to ensure plugs and sockets are securely locked. Additional locking levers are only required for flying leads (plug/socket). |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Fire class per EN 50575 | Eca |
| Contact material | Copper or copper alloy; surface-treated |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.297 MJ |
| Connector color | gray |
| Strain relief color | black |
| Sheathed cable color | gray |
| Printing color of sheathed cable | black |
| Halogen-free | No |
| Silicon-free | Yes |
| Sheath material | PVC |
| Rubber cable | No |
| Weight | 197.5 g |
| Copper weight of the raw cable | 0.0192 kg/m |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Cable for temperatures ≤ 70 °C (including halogen-free)Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | unpacked |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4050821446545 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121629 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-06-04 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-06-04 |
| ETIM 9.0 | EC002587 |
| ETIM 10.0 | EC002587 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.