Fast delivery within 72 Hours
Wago 891-8992/005-402
Cable assembly WINSTA® MINI with strain reliefThe WINSTA® MINI cable assembly rated current 10 A supports fast, reliable installation. WAGO pluggable installation connectors are useful when specificat…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Cable assembly WINSTA® MINI with strain reliefThe WINSTA® MINI cable assembly rated current 10 A supports fast, reliable installation. WAGO pluggable installation connectors are useful when specifications repeat or are distributed on a defined grid, for example for installing grid lighting or flush-mount lighting. The coding options reduce installation errors, allowing fast, maintenance-free wiring of all components. General mains applications for almost any domain of use can be implemented with WINSTA® MINI pluggable installation connectors with A coding. Particularly if only limited space is available, our smallest pluggable connection system, WINSTA® MINI, conveniently displays its strengths. It saves space, and, thanks to Push-in CAGE CLAMP® spring pressure connection technology, it additionally saves time, since the installation is low-maintenance and requires no screw connections. Building safety must be ensured at all times, even after the electrical installation stage. The required safety requirements in connection with EU CPR are fully satisfied by this product through fire class E.Fast, error-free assembly thanks to cable assemblies from WAGOA socket and a plug are available. The WINSTA® Pluggable Connection System allows pluggable electrical installation. This saves time, lowers costs, and reduces the need for servicing. Now you can also reduce installation expenses without compromising quality and safety: with marking eliminates the need for servicing and prevents unnecessary downtime. pluggable installation connectors with protection against mismatingeasy tool-free operation, a wide range of coding optionswith A coding for a great number of applicationsready to install and use immediatelyconvenient installation and commissioning
Specification
Notes
| Note | Cables with a different fire class can be found in the eShop. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated current | 10 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Rated current | 10 A |
Electrical data - General information
| Note on contact resistance | approx. 1 mΩ of contact resistance approx. 0.25 mΩ contact transition plug/socket |
|---|
Connection data
| Total number of potentials | 2 |
|---|
Connection data - Connection 1
| Pole number | 2 |
|---|---|
| Wire cross-section | 1 mm² |
| Connection type | Socket - Plug |
Physical data
| Pin spacing | 4.4 mm / 0.173 inches |
|---|---|
| Width | 15.6 mm / 0.614 inches |
| Height | 13.2 mm / 0.52 inches |
| Total length | 4 m |
Mechanical data
| Use | General mains applications |
|---|---|
| Coding | A |
| Variable coding | No |
| Marking | L N |
| Potential marking | L N |
| Mating force of a plug-in connection | approx. 20 … 70 N (depending on pole number) |
| Retention force of a plug-in connection | when locked: > 80N |
| Unmating force of a plug-in connection | when unlocked: approx. 20 … 70 N (depending on pole number) |
| Number of mating cycles | 200, without resistive load |
| Connection type | Socket - Plug |
| Type of pre-assembled cable | Interconnecting cable |
| Cable type | H05VV-F 2x1 |
| Protection type | IP20; IP40 when mated |
Plug-in connection
| Mismating protection | Yes |
|---|---|
| Note on mismating protection | All WINSTA® components are 100% protected against mismating when:a.) plugging different numbers of polesb.) plugging while rotated 180 c.) plugging while laterally staggeredd.) plugging one pole |
| Locking lever | Can be retrofitted |
| Locking of plug-in connection | locking lever |
| Note on locking system | All connectors for mounted installations (snap-in versions for lighting fixtures or devices, all types of PCB and distribution connectors) are factory-equipped with locking levers to ensure plugs and sockets are securely locked. Additional locking levers are only required for flying leads (plug/socket). |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | white |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Fire class per EN 50575 | Eca |
| Contact material | Copper or copper alloy; surface-treated |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 119.384 MJ |
| Connector color | white |
| Strain relief color | white |
| Sheathed cable color | white |
| Printing color of sheathed cable | black |
| Halogen-free | No |
| Silicon-free | Yes |
| Sheath material | PVC |
| Rubber cable | No |
| Weight | 237.5 g |
| Copper weight of the raw cable | 0.0192 kg/m |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Cable for temperatures ≤ 70 °C (including halogen-free)Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | unpacked |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4055143362221 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121629 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-06-04 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-06-04 |
| ETIM 9.0 | EC002587 |
| ETIM 10.0 | EC002587 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.