Fast delivery within 72 Hours
Wago 883-3507
High-current terminal block, 883 Series, green-yellowQuick and easy connections are guaranteed with this ground terminal block (item number 883-3507). Strip lengths must be 18 mm when connecting cond…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
High-current terminal block, 883 Series, green-yellowQuick and easy connections are guaranteed with this ground terminal block (item number 883-3507). Strip lengths must be 18 mm when connecting conductors to this ground terminal block. This product features conductor terminals and utilizes a screw connection. When properly tightened, screw-clamp connections ensure that wires are connected securely—both physically and electrically—as they make contact with a large section of wire. This ground terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 1.5 mm² to 50 mm².
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-2 |
|---|---|
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-2 / IEC/EN 60947-7-2 / IEC/EN 60947-7-2 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA 22.2 No 158 |
|---|---|
| Approvals per | CSA 22.2 No 158 / CSA 22.2 No 158 / CSA 22.2 No 158 |
| Use group | B / C / D |
Electrical data - General information
| Wiring direction | Side-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 2 |
|---|---|
| Total number of potentials | 1 |
| Number of levels | 1 |
| Number of jumper slots | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Screw connection |
|---|---|
| Actuation type | Slot screwdriver; (6.5 x 1.2) mm blade |
| Connectable conductor materials | Copper, Aluminum |
| Connectable conductor materials (note) | Terminating Aluminum ConductorsBoth restrictions and application notes must be observed when terminating aluminum conductors. These instructions can be found in the WAGO Webshop under “Downloads – Documentation – Additional Information: Terminating Aluminum Conductors.” |
| Nominal cross-section | 35 mm² |
| Solid conductor | 1.5 … 50 mm² / 16 … 1/0 AWG |
| Stranded conductor | 1.5 … 50 mm² / 16 … 1/0 AWG |
| Fine-stranded conductor | 1.5 … 50 mm² / 16 … 1/0 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 1.5 … 35 mm² / 16 … 2 AWG |
| Note (conductor cross-section) | Connecting 50 mm² is only possible on a copper DIN 35 x 15 rail (2.3 mm thick). |
| Strip length | 18 mm / 0.71 inches |
| Wiring direction | Side-entry wiring |
| Screw thread | M6 |
Physical data
| Width | 16.1 mm / 0.634 inches |
|---|---|
| Height | 59 mm / 2.323 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 65.5 mm / 2.579 inches |
Mechanical data
| Tightening torque | 3.2 … 3.7 Nm |
|---|---|
| Mounting type | DIN-35 rail, DIN-rail 35 x 15 |
| Marking level | Side marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | green-yellow |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Weight | 85.1 g |
Environmental requirements
| Continuous operating temperature | -35 … +105 °C |
|---|
Commercial data
| PU (SPU) | 20 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143940498 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC000901 |
| ETIM 10.0 | EC000901 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.