Fast delivery within 72 Hours
Wago 883-3504
High-current terminal block, 883 Series, blueOur through terminal block (item number 883-3504) is the perfect way to connect conductors quickly and securely. Conductors should only be connected to thi…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
High-current terminal block, 883 Series, blueOur through terminal block (item number 883-3504) is the perfect way to connect conductors quickly and securely. Conductors should only be connected to this through terminal block if their strip length is 18 mm . This product features conductor terminals and utilizes a screw connection. Screw-clamp connections can handle currents from a fraction of an ampere all the way up to several hundred amperes at low to moderate frequencies. Depending on the conductor type, this through terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 1.5 mm² to 50 mm².
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 1000 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 8 kV |
| Rated current | 125 A |
| Current at conductor cross-section (max.) mm² | 150 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 1000 V |
| Rated impulse withstand voltage | 8 kV |
| Rated current | 125 A |
| Current at conductor cross-section (max.) mm² | 150 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 600 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 150 A |
| Rated voltage UL (Use Group C) | 600 V |
| Rated current UL (Use Group C) | 150 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 600 V / 600 V |
| Rated current | 150 A / 150 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA 22.2 No 158 |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group C) | 600 V |
| Rated current CSA (Use Group C) | 150 A |
| Approvals per | CSA 22.2 No 158 / CSA 22.2 No 158 / CSA 22.2 No 158 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 600 V |
| Rated current | 150 A |
Electrical data - Power Loss
| Power loss, per pole (potential) | 4.062 W |
|---|---|
| Rated current I<sub>N</sub> for power loss specification | 125 A |
| Resistance value for specified, current-dependent power loss | 0 Ω |
Electrical data - General information
| Wiring direction | Side-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 2 |
|---|---|
| Total number of potentials | 1 |
| Number of levels | 1 |
| Number of jumper slots | 2 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Screw connection |
|---|---|
| Actuation type | Slot screwdriver; (6.5 x 1.2) mm blade |
| Connectable conductor materials | Copper, Aluminum |
| Connectable conductor materials (note) | Terminating Aluminum ConductorsBoth restrictions and application notes must be observed when terminating aluminum conductors. These instructions can be found in the WAGO Webshop under “Downloads – Documentation – Additional Information: Terminating Aluminum Conductors.” |
| Nominal cross-section | 35 mm² |
| Solid conductor | 1.5 … 50 mm² / 16 … 1/0 AWG |
| Stranded conductor | 1.5 … 50 mm² / 16 … 1/0 AWG |
| Fine-stranded conductor | 1.5 … 50 mm² / 16 … 1/0 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 1.5 … 35 mm² / 16 … 2 AWG |
| Note (conductor cross-section) | Connecting 50 mm² is only possible on a copper DIN 35 x 15 rail (2.3 mm thick). |
| Strip length | 18 mm / 0.71 inches |
| Wiring direction | Side-entry wiring |
| Screw thread | M6 |
Physical data
| Width | 16.1 mm / 0.634 inches |
|---|---|
| Height | 59 mm / 2.323 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 65.5 mm / 2.579 inches |
Mechanical data
| Tightening torque | 3.2 … 3.7 Nm |
|---|---|
| Mounting type | DIN-35 rail, DIN-rail 35 x 7.5 |
| Marking level | Side marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | blue |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Weight | 58 g |
Environmental requirements
| Continuous operating temperature | -35 … +105 °C |
|---|
Commercial data
| PU (SPU) | 20 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143940658 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC000897 |
| ETIM 10.0 | EC000897 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.