Fast delivery within 72 Hours
Wago 870-596/281-674
Triple-deck terminal block, 870 Series, CAGE CLAMP®Our triple-deck terminal block (item number 870-596/281-674) ensures effortless electrical installations. Conductors can only be connected to this tr…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Triple-deck terminal block, 870 Series, CAGE CLAMP®Our triple-deck terminal block (item number 870-596/281-674) ensures effortless electrical installations. Conductors can only be connected to this triple-deck terminal block if their strip length is between 6 and 7 mm . The triple-deck terminal block also serves as a component terminal block with diode. This product features conductor terminals and utilizes CAGE CLAMP®. Our celebrated universal connection known as CAGE CLAMP® leads the way when it comes to connection technology and electrical interconnections. Depending on the type of conductor, this triple-deck terminal block is designed for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 2.5 mm².
Specification
Notes
| Safety Information | Max. insulation diameter: 4.4 mm |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 |
|---|---|
| Rated current | 0.5 A |
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
Electrical data - General information
| Nominal voltage | 250 V |
|---|---|
| Reverse voltage | 1,000 V |
| Number/type of diode/LED | with 3 1N4007 diodes |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Connection data
| Clamping units | 6 |
|---|---|
| Total number of potentials | 2 |
| Number of levels | 3 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 4 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.08 … 1.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 6 … 7 mm / 0.24 … 0.28 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 5 mm / 0.197 inches |
|---|---|
| Height | 106 mm / 4.173 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 52.5 mm / 2.067 inches |
Mechanical data
| Design | horizontal type |
|---|---|
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Marking level | Side marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.305 MJ |
| Weight | 16.6 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| Product Group | 16 (Rail Mounted Terminal Blocks with CCC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 50 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454198855 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-27 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-27 |
| ETIM 9.0 | EC000903 |
| ETIM 10.0 | EC000903 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a) |
| SCIP notification number (Austria) | ab66116f-904e-4589-83ae-4dc544a42f1d |
| SCIP notification number (Belgium) | 8524213f-df1f-40f1-bfad-98471c878aa9 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | e191ee45-8123-460c-a4d7-b5e5679c36e0 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 36359cd8-de91-4911-88dd-14a873fcbb7e |
| SCIP notification number (Denmark) | da2e3b3c-f05b-4ae0-9864-4f4d51fc8069 |
| SCIP notification number (Finland) | 6a061842-6887-4696-8cb2-a2bfe32651bc |
| SCIP notification number (France) | 1ad48015-ae68-4ce4-8047-9f5a862463a2 |
| SCIP notification number (Germany) | b0bd4dbf-0e9f-4907-9512-a94f1c308997 |
| SCIP notification number (Hungary) | 3e8b50b6-7b69-400e-9e39-8d8613291b41 |
| SCIP notification number (Italy) | 363698fb-ce67-4897-88f6-69d44e371fcd |
| SCIP notification number (Netherlands) | dc2afdda-63b4-48bd-9b4e-437da205bca5 |
| SCIP notification number (Poland) | e367a97c-8147-48bf-a457-b511d4d7ba9b |
| SCIP notification number (Romania) | 2e10f0af-7603-408b-9079-9781968792d9 |
| SCIP notification number (Sweden) | ea8d5596-6fd7-4845-aa36-4b5a117b6058 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.