Fast delivery within 72 Hours
Wago 870-596/281-673
Triple-deck terminal block, 870 Series, grayThis triple-deck terminal block (item number 870-596/281-673) simplifies electrical installations. Ensure that the strip lengths are between 6 and 7 mm whe…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Triple-deck terminal block, 870 Series, grayThis triple-deck terminal block (item number 870-596/281-673) simplifies electrical installations. Ensure that the strip lengths are between 6 and 7 mm when connecting conductors to this triple-deck terminal block. The triple-deck terminal block also functions as a component terminal block with diode. Featuring conductor terminals along with CAGE CLAMP®, this connector delivers reliable performance. Our celebrated universal connection known as CAGE CLAMP® leads the way when it comes to connection technology and electrical interconnections. Depending on the type of conductor, this triple-deck terminal block is designed for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 2.5 mm².
Specification
Notes
| Safety Information | Max. insulation diameter: 4.4 mm |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 |
|---|---|
| Rated current | 0.5 A |
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
Electrical data - General information
| Nominal voltage | 250 V |
|---|---|
| Reverse voltage | 1,000 V |
| Number/type of diode/LED | with 3 1N4007 diodes |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Connection data
| Clamping units | 6 |
|---|---|
| Total number of potentials | 2 |
| Number of levels | 3 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 4 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.08 … 1.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 6 … 7 mm / 0.24 … 0.28 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 5 mm / 0.197 inches |
|---|---|
| Height | 106 mm / 4.173 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 52.5 mm / 2.067 inches |
Mechanical data
| Design | horizontal type |
|---|---|
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Marking level | Side marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.305 MJ |
| Weight | 16.6 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| Product Group | 16 (Rail Mounted Terminal Blocks with CCC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 50 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454198848 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-27 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-27 |
| ETIM 9.0 | EC000903 |
| ETIM 10.0 | EC000903 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a) |
| SCIP notification number (Austria) | 4f6b59d8-16b8-4518-a14d-4086a74c735c |
| SCIP notification number (Belgium) | 18ccfe07-1797-4b44-8b21-30de4f638fba |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 172e58d9-9427-4e13-8e7b-0e58f5dc7268 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | fa2ad93c-e8be-41f9-8b7f-797f7939e97e |
| SCIP notification number (Denmark) | 09051528-4802-4130-be91-743d166fc824 |
| SCIP notification number (Finland) | 7a80968e-5567-4588-b02f-39fdde3654df |
| SCIP notification number (France) | d7f2b724-d4ed-4d0e-8e82-a6aff991c505 |
| SCIP notification number (Germany) | facf9a33-9e49-480a-8eb7-681abe2ac579 |
| SCIP notification number (Hungary) | c026ed03-0ca8-4cd4-a0cd-6549df2ed8ce |
| SCIP notification number (Italy) | 8161d59c-0e77-4e9a-8f92-93a9868de220 |
| SCIP notification number (Netherlands) | a4c9a404-aa6f-485a-98e9-6294f5578d95 |
| SCIP notification number (Poland) | 8f8ff7d7-203a-40d4-a5e5-3c5aa44f44dc |
| SCIP notification number (Romania) | 657b3fdf-d22c-48a6-b5da-1b2c88e5ac43 |
| SCIP notification number (Sweden) | 99585c18-48c7-4c41-b676-7d8f99810caa |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.