Fast delivery within 72 Hours
Wago 859-110
Universal modular component plug housing as rail-mount terminal block
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Universal modular component plug housing as rail-mount terminal block
Specification
Electrical data
| Operating voltage | ≤ 250 VAC/VDC |
|---|
Safety and protection
| Rated voltage | 250 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Pollution degree | 3 |
| Protection type | IP00; IP20 with end and intermediate plate |
Connection data
| Connections (number) | 5 |
|---|---|
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
Physical data
| Width | 6 mm / 0.236 inches |
|---|---|
| Height | 91 mm / 3.583 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 56 mm / 2.205 inches |
Mechanical data
| Housing design | Rail-mount terminal block |
|---|---|
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Mounting position | any |
Material data
| Color | gray |
|---|---|
| Housing material | PA 6.6 |
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 25 pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | CN |
| GTIN | 4050821809654 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39,121,324 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-18-27-02 |
| eCl@ss 9.0 | 27-18-27-02 |
| ETIM 9.0 | EC001031 |
| ETIM 10.0 | EC001031 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 859-110” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.