Fast delivery within 72 Hours
Wago 857-981
Interface adapter; 14-pole; High-side switching input 857-981
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Interface adapter; 14-pole; High-side switching input 857-981
Specification
Notes
| Note | The specified technical data are maximum values. They may be limited by the accessories used. |
|---|
Electrical data
| Inputs/outputs | 8-channel digital input |
|---|---|
| Circuit type | High-side switching input |
| Nominal operating voltage | 24 VDC |
| Operating voltage range | ±30 % |
| Total current | 3 A |
| Limiting continuous current | 1 A |
| Contact resistance | ≤ 20 mΩ |
| Status indicator | Green LED |
Safety and protection
| Dielectric strength (contact/contact) (AC, 1 min) | 0.5 kV<sub>eff</sub> |
|---|---|
| Protection type | IP20 |
Connection data
| Performance level | 3 |
|---|
Connection data - Connection 1
| Pluggable connector | Pluggable connector per DIN 41651; male connector |
|---|---|
| Pole number 1 | 14 |
| Connection type | System |
Connection data - Connection 2
| Design | Plug for jumper slot |
|---|---|
| Pole number | 16 |
| Connection type | Field |
Connection data - Connection 3
| Pole number | 2 |
|---|---|
| Connection type | Power supply |
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
Mechanical data
| Mounting type | Pluggable module |
|---|
Material data
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
|---|---|
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.649 MJ |
| Weight | 44.3 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Relative humidity | 5 … 95 % (no condensation permissible) |
Standards and specifications
| Standards/specifications | DNV |
|---|
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454995171 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121421 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 19-17-90-01 |
| eCl@ss 9.0 | 19-17-90-01 |
| ETIM 9.0 | EC002780 |
| ETIM 10.0 | EC002780 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 857-981” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.