Fast delivery within 72 Hours
Wago 857-980
Interface adapter; 16-pole; analog 857-980
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Interface adapter; 16-pole; analog 857-980
Specification
Notes
| Note | The specified technical data are maximum values. They may be limited by the accessories used. |
|---|
Electrical data
| Inputs/outputs | 8-channel analog input or output |
|---|---|
| Operating voltage | ≤ 30 VDC |
| Limiting continuous current | 1 A |
| Contact resistance | ≤ 20 mΩ |
Safety and protection
| Dielectric strength (contact/contact) (AC, 1 min) | 0.5 kV<sub>eff</sub> |
|---|---|
| Protection type | IP20 |
Connection data
| Performance level | 3 |
|---|
Connection data - Connection 1
| Pluggable connector | Pluggable connector per DIN 41651; male connector |
|---|---|
| Pole number 1 | 16 |
| Connection type | System |
Connection data - Connection 2
| Design | Plug for jumper slot |
|---|---|
| Pole number | 16 |
| Connection type | Field |
Mechanical data
| Mounting type | Pluggable module, Pluggable module |
|---|
Material data
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
|---|---|
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.408 MJ |
| Weight | 41.4 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Relative humidity | 5 … 95 % (no condensation permissible) |
Standards and specifications
| Standards/specifications | DNV |
|---|
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454995164 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121402 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 19-17-90-01 |
| eCl@ss 9.0 | 19-17-90-01 |
| ETIM 9.0 | EC002780 |
| ETIM 10.0 | EC002780 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|---|
| SCIP notification number (Austria) | dd36189c-f0fd-4e0c-8c16-ee914fdf71c9 |
| SCIP notification number (Belgium) | ff880780-c2cb-4575-bf9d-c1f80cbe0320 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 26b4cd39-d03c-437b-8676-62e7e90fda62 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | d4ad5d9f-72d9-475c-b447-a00c567f2691 |
| SCIP notification number (Denmark) | f5f9d403-9f7f-4474-913e-73cddb61e9e0 |
| SCIP notification number (Finland) | 6d9728e4-638f-41ab-96f5-fedf63659103 |
| SCIP notification number (France) | 93b61fa7-f345-4a90-a337-633264c1b190 |
| SCIP notification number (Germany) | 8529b258-9008-475f-a564-11efb66620da |
| SCIP notification number (Hungary) | 80696cec-d99c-4aea-8841-61da8d759a89 |
| SCIP notification number (Italy) | bb4f037d-8599-4b06-b8bb-cc28bb748190 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 9ca13b4f-51d3-4a45-9010-7db0f2b49ad0 |
| SCIP notification number (Poland) | 68a61ca6-c964-48f4-8d4e-ec6bde1efba9 |
| SCIP notification number (Romania) | 6d0db4df-d9f6-4bfe-a883-bae626009a7a |
| SCIP notification number (Sweden) | 494f3f33-0ee7-4dbd-b351-b41868004926 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 857-980” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.