Fast delivery within 72 Hours
Wago 857-811
Short description:This temperature signal conditioner records signals from thermocouples of type J and K (E, R, N, S, T, B, C) and converts the temperature signal into a standard analog signal.Feature…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:This temperature signal conditioner records signals from thermocouples of type J and K (E, R, N, S, T, B, C) and converts the temperature signal into a standard analog signal.Features:PC configuration interfaceFor thermocouples of type J and K (E, R, N, S, T, B, C)Cold junction compensation (On/Off)Calibrated measurement range switchingDetects a sensor wire breakDetects measurement range underflow/overflowClipping capability: Limitation of the standard analog signal to the upper-range values 3-way electrical isolation with 2.5Â kV test voltage
Specification
Notes
| Note | Additional settings and inversion of the output signals can be configured using the WAGO Interface Configuration Software. |
|---|
Technical data - Configuration
| Configuration options | DIP switch, WAGO Interface Configuration Software |
|---|
Technical data - Input
| Input signal type | TC sensors |
|---|
Technical data - Input (TC sensors)
| Sensor types (TC) | Type J, Type K |
|---|---|
| Temperature measurement range (TC) | −210 … 1200 °C (Type J), −200 … 1350 °C (Type K) |
| Measurement span (TC) min. | 100 K |
| Cold junction compensation | On/Off (Default: On) |
| Cold junction error | 3 K (typ. 2 K ) |
Technical data - Output (analog)
| Output signal type | Current, Voltage |
|---|---|
| Output signal (voltage) | 0 … 5 V, 1 … 5 V, 0 … 10 V, 2 … 10 V |
| Output signal (current) | 0 … 10 mA, 2 … 10 mA, 0 … 20 mA, 4 … 20 mA |
| Load impedance (voltage output) | ≥ 2 kΩ |
| Load impedance (current output) | ≤ 600 Ω |
Technical data - Signal processing
| Step response (typ.) | 60 ms (cold junction compensation off), 120 ms (cold junction compensation on) |
|---|
Technical data - Measurement error
| Transmission error (typ.) | ≤ 0.1% at max. measurement span (type J, K) |
|---|---|
| Transmission error for the set measurement range | ≤ (150 K/set measurement range [K]) % |
| Temperature coefficient | ≤ 0.04 %/K |
Technical data - Power supply
| Power supply type | 24 VDC |
|---|---|
| Nominal supply voltage U<sub>S</sub> | 24 VDC |
| Supply voltage range | ±30 % |
| Current consumption at nominal supply voltage | ≤ 40 mA |
Safety and protection
| Protection type | IP20 |
|---|
Safety and protection - Test voltage
| Test voltage (input/output/supply) | 2.5 kVAC; 50 Hz; 1 min |
|---|
Connection data
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.34 … 2.5 mm² / 22 … 14 AWG |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
Physical data
| Width | 6 mm / 0.236 inches |
|---|---|
| Height | 94 mm / 3.701 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 97.8 mm / 3.85 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.365 MJ |
| Weight | 36 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Relative humidity | 5 … 95 % (no condensation permissible) |
| Operating altitude (max.) | 2000 m |
Standards and specifications
| Conformity marking | CE |
|---|---|
| EMC immunity to interference | EN 61000-6-2 |
| EMC emission of interference | EN 61000-6-4 |
| Standards/specifications | DNV |
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | bag |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454502751 |
| Customs tariff number | 85437090300 |
Product Classification
| UNSPSC | 41112209 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-21-01-29 |
| eCl@ss 9.0 | 27-20-02-06 |
| ETIM 9.0 | EC002919 |
| ETIM 10.0 | EC002919 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1, 75980-60-8, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide, Phosphine oxide, diphenyl(2,4,6-trimethylbenzoyl)- |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | 39d60789-37a2-4a66-a06f-7c7f8a10d8cc |
| SCIP notification number (Belgium) | 839765f2-15bb-40bd-b39c-8a73199934de |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 1cde91b8-5091-408d-9093-f1d3008820c6 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 4d65e327-26db-44fc-93c9-6946bd1b15fb |
| SCIP notification number (Denmark) | 661a195a-7a2b-4aef-80eb-6e99479e1e20 |
| SCIP notification number (Finland) | b053dd87-750c-413a-8616-fc696f129101 |
| SCIP notification number (France) | f94ba55d-8b7b-4d76-9739-3324614e69e4 |
| SCIP notification number (Germany) | 14efcac0-8b3d-4124-8001-b3362fc49162 |
| SCIP notification number (Hungary) | 0a14abcc-c9cb-4f3c-8927-c68a11ef1679 |
| SCIP notification number (Italy) | 2f3a6dab-0c74-4463-98c9-b502e68634c5 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 285ec729-31c3-4eec-9db3-11d1ee0192b0 |
| SCIP notification number (Poland) | 13f7b5dc-ea69-4da8-b142-e157d6158392 |
| SCIP notification number (Romania) | 7267164b-dd29-4c11-a609-6329ebd49ec0 |
| SCIP notification number (Sweden) | 96f6098d-e2d4-40c2-95b8-4a0614b313a4 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.