Fast delivery within 72 Hours
Wago 857-810
Short description:This temperature signal conditioner records signals from thermocouples (type J, K) and converts the temperature signal into a standard analog signal at the output.Features:For type J…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:This temperature signal conditioner records signals from thermocouples (type J, K) and converts the temperature signal into a standard analog signal at the output.Features:For type J and K thermocouplesCold junction compensation (On/Off)Calibrated measurement range switchingDetects a sensor wire breakDetects measurement range underflow/overflowClipping capability: Limitation of the standard analog signal to the upper-range values 3-way electrical isolation with 2.5Â kV test voltage
Specification
Technical data - Configuration
| Configuration options | DIP switch |
|---|
Technical data - Input
| Input signal type | TC sensors |
|---|
Technical data - Input (TC sensors)
| Sensor types (TC) | Type J, Type K |
|---|---|
| Temperature measurement range (TC) | −200 … 1200 °C (Type J), −200 … 1350 °C (Type K) |
| Measurement span (TC) min. | 100 K |
| Cold junction compensation | On/Off (Default: On) |
| Cold junction error | 3 K (typ. 2 K ) |
Technical data - Output (analog)
| Output signal type | Current, Voltage |
|---|---|
| Output signal (voltage) | 0 … 5 V, 1 … 5 V, 0 … 10 V, 2 … 10 V |
| Output signal (current) | 0 … 10 mA, 2 … 10 mA, 0 … 20 mA, 4 … 20 mA |
| Load impedance (voltage output) | ≥ 2 kΩ |
| Load impedance (current output) | ≤ 600 Ω |
Technical data - Signal processing
| Step response (typ.) | 60 ms (cold junction compensation off), 120 ms (cold junction compensation on) |
|---|
Technical data - Measurement error
| Transmission error (typ.) | ≤ 0.1% at max. measurement span (type J, K) |
|---|---|
| Transmission error for the set measurement range | ≤ (150 K/set measurement range [K]) % |
| Temperature coefficient | ≤ 0.04 %/K |
Technical data - Power supply
| Power supply type | 24 VDC |
|---|---|
| Nominal supply voltage U<sub>S</sub> | 24 VDC |
| Supply voltage range | ±30 % |
| Current consumption at nominal supply voltage | ≤ 40 mA |
Safety and protection
| Protection type | IP20 |
|---|
Safety and protection - Test voltage
| Test voltage (input/output/supply) | 2.5 kVAC; 50 Hz; 1 min |
|---|
Connection data
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.34 … 2.5 mm² / 22 … 14 AWG |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
Physical data
| Width | 6 mm / 0.236 inches |
|---|---|
| Height | 94 mm / 3.701 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 97.8 mm / 3.85 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.365 MJ |
| Weight | 35.5 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Relative humidity | 5 … 95 % (no condensation permissible) |
| Operating altitude (max.) | 2000 m |
Standards and specifications
| Conformity marking | CE |
|---|---|
| EMC immunity to interference | EN 61000-6-2 |
| EMC emission of interference | EN 61000-6-4 |
| Standards/specifications | DNV |
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | bag |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454470135 |
| Customs tariff number | 85437090300 |
Product Classification
| UNSPSC | 41111970 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-21-01-29 |
| eCl@ss 9.0 | 27-20-02-06 |
| ETIM 9.0 | EC002919 |
| ETIM 10.0 | EC002919 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1, 75980-60-8, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide, Phosphine oxide, diphenyl(2,4,6-trimethylbenzoyl)- |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | 694a8dfe-c43e-47d6-ad52-996c633f9655 |
| SCIP notification number (Belgium) | 296545de-031d-4d5e-a5a5-dfddc192cdf7 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | c1b7b523-92f8-47da-850c-8c4c882c490d |
| SCIP notification number (Czech Republic) | e269576b-40b6-4b8e-a730-b20f6c4642ba |
| SCIP notification number (Denmark) | adf6ed2d-abff-4125-bf6c-c121e8fca395 |
| SCIP notification number (Finland) | 5021c540-639b-4fdb-88aa-4c5ba154c53e |
| SCIP notification number (France) | ca2c2545-875b-4634-b7a2-589c69c41520 |
| SCIP notification number (Germany) | ba87344e-9f0c-4f92-8d9b-a3c90deeb4cc |
| SCIP notification number (Hungary) | 62c2d5b3-a430-476c-810d-c2bfb1e4d555 |
| SCIP notification number (Italy) | 7dccf9c7-af48-427e-8cf4-62ec1cfc9737 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 9d300dab-2d6b-4501-8a24-bc26ad68f589 |
| SCIP notification number (Poland) | 0dd42d60-44a1-435a-b52e-47b29f5d6be4 |
| SCIP notification number (Romania) | 64b5849a-efc7-4fa8-9d9c-d6e400e9cc32 |
| SCIP notification number (Sweden) | be28f513-6c89-4361-b6f3-1dba6122eca2 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.