Fast delivery within 72 Hours
Wago 857-800
Short description:WAGO’s temperature signal conditioner records Pt100, Pt200, Pt500, and Pt1000 sensors, as well as resistors up to 4.5 kOhm, converting the temperature signal into a standard analog s…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:WAGO’s temperature signal conditioner records Pt100, Pt200, Pt500, and Pt1000 sensors, as well as resistors up to 4.5 kOhm, converting the temperature signal into a standard analog signal at the output.Features:For Pt100, Pt200, Pt500 and Pt1000 sensors, as well as resistors up to 4.5 kOhm2-, 3- and 4-wire connection technologyCalibrated measurement range switchingDetects a sensor wire break/short circuitDetects measurement range underflow/overflowClipping capability for analog signal limitation to output end values3-way electrical isolation with 2.5 kV test voltage
Specification
Technical data - Configuration
| Configuration options | DIP switch |
|---|
Technical data - Input
| Input signal type | Resistance, Pt sensors, Resistor |
|---|
Technical data - Input (RTD sensors)
| Sensor types (RTD) | Pt100, Pt200, Pt500, Pt1000 |
|---|---|
| Sensor connection | 2-wire; 3-wire; 4-wire (switchable) |
| Sensor power supply (RTD) max. | ≤ 0.5 mA |
| Temperature measurement range (RTD) | −200 … +850 °C |
Technical data - Input (resistors)
| Input range (resistor) | 0 … 1 kΩ; 0 … 4.5 kΩ |
|---|
Technical data - Output (analog)
| Output signal type | Current, Voltage |
|---|---|
| Output signal (voltage) | 0 … 5 V, 1 … 5 V, 0 … 10 V, 2 … 10 V |
| Output signal (current) | 0 … 10 mA, 2 … 10 mA, 0 … 20 mA, 4 … 20 mA |
| Load impedance (voltage output) | ≥ 2 kΩ |
| Load impedance (current output) | ≤ 600 Ω |
Technical data - Signal processing
| Step response (typ.) | 180 ms (2-wire), 360 ms (3-wire) |
|---|
Technical data - Measurement error
| Transmission error (typ.) | ≤ 0.1 % at full measurement span |
|---|---|
| Transmission error for the set measurement range | ≤ ((10 K/set measurement range [K]) + 0.1) % |
| Temperature coefficient | ≤ 0.02 %/K |
Technical data - Power supply
| Power supply type | 24 VDC |
|---|---|
| Nominal supply voltage U<sub>S</sub> | 24 VDC |
| Supply voltage range | ±30 % |
| Current consumption at nominal supply voltage | ≤ 40 mA |
Safety and protection
| Protection type | IP20 |
|---|
Safety and protection - Test voltage
| Test voltage (input/output/supply) | 2.5 kVAC; 50 Hz; 1 min |
|---|
Connection data
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.34 … 2.5 mm² / 22 … 14 AWG |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
Physical data
| Width | 6 mm / 0.236 inches |
|---|---|
| Height | 94 mm / 3.701 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 97.8 mm / 3.85 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.363 MJ |
| Weight | 35.3 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Relative humidity | 5 … 95 % (no condensation permissible) |
| Operating altitude (max.) | 2000 m |
Standards and specifications
| Conformity marking | CE |
|---|---|
| EMC immunity to interference | EN 61000-6-2 |
| EMC emission of interference | EN 61000-6-4 |
| Standards/specifications | DNV |
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | bag |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454470128 |
| Customs tariff number | 85437090300 |
Product Classification
| UNSPSC | 41112109 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-21-01-29 |
| eCl@ss 9.0 | 27-20-02-06 |
| ETIM 9.0 | EC002919 |
| ETIM 10.0 | EC002919 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1, 75980-60-8, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide, Phosphine oxide, diphenyl(2,4,6-trimethylbenzoyl)- |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | 18d0a87d-bb35-4b42-bba2-e1971d4739b1 |
| SCIP notification number (Belgium) | 1f2fe9d0-536a-4644-aa00-574d7a086709 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 6eb8b90b-e755-4cdf-9d9f-85f513b2f530 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 03108352-4dba-454f-a6f1-d4e09f8cc18d |
| SCIP notification number (Denmark) | 26a58e4c-5504-4e78-9b49-eb746565ddd1 |
| SCIP notification number (Finland) | 4e48f299-96d8-4f28-9c0f-d3b571642d51 |
| SCIP notification number (France) | 13292952-78df-4879-8c6e-21dcd8da9daf |
| SCIP notification number (Germany) | 4f8414b3-3970-470e-8a6d-e6b490c7716a |
| SCIP notification number (Hungary) | c7c0edf4-0baa-4704-bf79-5e09253a732b |
| SCIP notification number (Italy) | 63af3c96-c94e-457c-94e9-0491f5c3e31f |
| SCIP notification number (Netherlands) | fe840f60-0242-44fe-9a9d-212ece7599cf |
| SCIP notification number (Poland) | ea6a54b1-1413-4f99-b8a2-510158b8a5d9 |
| SCIP notification number (Romania) | 202d51cb-6c22-4e4c-a67c-2542b8e82bd1 |
| SCIP notification number (Sweden) | 95ed46b3-c0f7-472f-987f-304709c7024f |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.