Fast delivery within 72 Hours
Wago 857-734
Solid-state relay module; Nominal input voltage: 24 VDC; Output voltage range: 0 … 30 VDC; Limiting continuous current: 8 A; Module width: 6 mm; gray 857-734
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Solid-state relay module; Nominal input voltage: 24 VDC; Output voltage range: 0 … 30 VDC; Limiting continuous current: 8 A; Module width: 6 mm; gray 857-734
Specification
Notes
| Safety Information | Adjacent devices of the same type are devices of the same design (series) that are arranged next to one another on the DIN-rail with the same orientation. An end stop (249-116) must be fitted to devices of other types for compliance with the reinforced insulation requirements. |
|---|---|
| Note | Optocouplers and solid state relays are designed for use in signal processing networks that are not supplied directly by the low-voltage power supply network. |
Technical data - Control circuit
| Nominal input voltage U<sub>N</sub> | 24 VDC (SELV) |
|---|---|
| Input voltage range (low level) | 0 … 4 VDC |
| Input voltage range (high level) | 16.8 … 30 VDC |
| Nominal input current at U<sub>N</sub> | 12 mA |
| Power loss (max.) P<sub>l (max.)</sub> | 0.3 W |
Technical data - Load circuit
| Circuit type | 2-wire connection |
|---|---|
| Limiting continuous current | 8 A; 6 A (UL) |
| Nominal output voltage | 24 VDC (SELV) |
| Output voltage range | 1 … 30 VDC |
| Voltage drop | ≤ 0.8 VDC |
| Leakage current at rated voltage | ≤ 1 µA |
| Switching current (min.) | 10 mA |
| Turn-on time | ≤ 60 µs |
| Turn-off time | ≤ 250 µs |
| Switching frequency | ≤ 500 Hz |
Technical data - Signaling
| Status indicator | Yellow LED |
|---|
Safety and protection
| Rated voltage | 300 V |
|---|---|
| Overvoltage category | II |
| Pollution degree | 2 |
| Dielectric strength (control/load circuit) (AC, 1 min) | 3.51 kVrms |
| Insulation type (between adjacent devices of the same type) | Double insulation (safe isolation) |
| Insulation type (to adjacent devices of different types) | Basic insulation |
| Safety Information | Adjacent devices of the same type are devices of the same design (series) that are arranged next to one another on the DIN-rail with the same orientation. An end stop (249-116) must be fitted to devices of other types for compliance with the reinforced insulation requirements. |
| Protection type | IP20 |
Connection data
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Solid conductor | 0.34 … 2.5 mm² / 22 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.34 … 2.5 mm² / 22 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.34 … 1.5 mm² / 22 … 16 AWG |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
Physical data
| Width | 6 mm / 0.236 inches |
|---|---|
| Height | 94 mm / 3.701 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 81 mm / 3.189 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Mounting position | horizontal (standing/lying); vertical |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Material group | I |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.484 MJ |
| Weight | 28.9 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation at U<sub>N</sub>) | -25 … +70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature UL (operation at U<sub>N</sub>) | -25 … +60 °C |
| Ambient temperature (storage) | -40 … +70 °C |
| Processing temperature | -25 … +50 °C |
| Temperature range of connection cable | ≥ (Tambient + 30 K) |
| Relative humidity | 5 … 85 % (no condensation permissible) |
| Operating altitude (max.) | 2000 m |
Standards and specifications
| Standards/specifications | EN 61010-2-201, EN 61373, EN 61000-6-2, EN 61000-6-3, EN 50121-3-2, EN 50121-4 |
|---|
Basic relay
| WAGO Basic Relay | 857-181 |
|---|
Commercial data
| PU (SPU) | 25 (1) pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | CN |
| GTIN | 4055143851176 |
| Customs tariff number | 85365005000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39122334 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC001504 |
| ETIM 10.0 | EC001504 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a) |
| SCIP notification number (Austria) | f7fd8389-69bb-4e6f-a1e9-fc1776998c6e |
| SCIP notification number (Belgium) | 40681947-5038-4488-83cb-4416cb9c51b7 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 31db28dd-f09a-4e31-a7a6-fd8924a3395b |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 6aa2a734-dc16-48e1-837f-5764495677a1 |
| SCIP notification number (Denmark) | 2204a812-679a-4767-83f3-acadca70c64c |
| SCIP notification number (Finland) | 2b96f4ab-0baf-46ce-b8a4-87fd619f7e96 |
| SCIP notification number (France) | 0016234e-151d-40d3-a51d-e4523d4dd1fa |
| SCIP notification number (Germany) | eee3505a-635c-4aa1-aff7-0e2acc8ba42e |
| SCIP notification number (Hungary) | 83d51d9c-4402-4ac4-969d-7173d5986407 |
| SCIP notification number (Italy) | 7a89d2eb-e6e6-494d-b496-77a0100ae558 |
| SCIP notification number (Netherlands) | b168aa95-0b5d-4c7e-9183-7c10a49fcde9 |
| SCIP notification number (Poland) | 5c9ba0ed-a7b4-4c2b-820a-0f1a97e8bbb5 |
| SCIP notification number (Romania) | de10e405-92c2-4264-b1a8-953022403116 |
| SCIP notification number (Sweden) | 41efad63-4ffa-4e16-a4a3-b510b3b6919c |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 857-734” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.