Fast delivery within 72 Hours
Wago 857-1330
Relay module; 2-port; Nominal input voltage: 24 V AC/DC; 1 make contact; Limiting continuous current: 4 A; Yellow status indicator; Module width: 6 mm; 2,50 mm² 857-1330
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Relay module; 2-port; Nominal input voltage: 24 V AC/DC; 1 make contact; Limiting continuous current: 4 A; Yellow status indicator; Module width: 6 mm; 2,50 mm² 857-1330
Specification
Notes
| Note | To protect the relay coils and contacts, inductive loads must be dampened with an effective protection circuit. |
|---|
Technical data - Control circuit
| Nominal input voltage U<sub>N</sub> | 24 VAC/VDC |
|---|---|
| Input voltage range | -15 … +20 % |
| Nominal input current at U<sub>N</sub> | 10 mA |
Technical data - Load circuit
| Number of make/switch-on contacts | 1 |
|---|---|
| Contact material (relay) | AgSnO2 |
| Limiting continuous current | 4 A |
| Inrush current (resistive) max. | (AC) 20 A / 0.02 s |
| Switching Voltage, Max. | 250 VAC |
| Switching power (resistive) max. | AC 1000 VA; DC (see load limit curve) |
| Switching capacity | AC-15: 3 A / 250 VAC; DC-13: 2 A / 24 VDC |
| Recommended minimum load | 10 V / 10 mA; 24 V / 1 mA |
| Pull-in time (typ.) | 15 ms |
| Drop-out time (typ.) | 25 ms |
| Bounce time (typ.) | 3.5 ms |
| Electrical life (NO; resistive load; 23 °C) | 50 x 10³ switching operations |
| Mechanical life | 5 x 10⁶ switching operations |
| Switching frequency with/without load (max.) | 6 min-1 / 180 min-1 |
Technical data - Signaling
| Status indicator | Yellow LED |
|---|
Safety and protection
| Rated voltage | 300 V |
|---|---|
| Overvoltage category | II |
| Pollution degree | 2 |
| Dielectric strength (control/load circuit) (AC, 1 min) | 4 kVrms |
| Dielectric strength (open contact) (AC, 1 min) | 1 kVrms |
| Dielectric strength (channel/channel) (AC, 1 min.) | 3 kVrms |
| Insulation type (control/load circuit) | Reinforced insulation (safe isolation) |
| Insulation type (load/load circuit) | Reinforced insulation (safe isolation) |
| Insulation type (between adjacent devices of the same type) | Reinforced insulation (safe isolation) |
| Protection type | IP20 |
Connection data
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Solid conductor | 0.34 … 2.5 mm² / 22 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.34 … 2.5 mm² / 22 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.34 … 1.5 mm² / 22 … 16 AWG |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
Physical data
| Width | 6 mm / 0.236 inches |
|---|---|
| Height | 94 mm / 3.701 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 97.8 mm / 3.85 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Mounting position | Horizontal (standing/lying); vertical |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.363 MJ |
| Weight | 39.3 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation at U<sub>N</sub>) | -40 … +60 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +70 °C |
| Processing temperature | -25 … +50 °C |
| Temperature range of connection cable | ≥ (Tambient + 30 K) |
| Relative humidity | 5 … 85 % (no condensation permissible) |
| Operating altitude (max.) | 2000 m |
Standards and specifications
| Standards/specifications | EN 61010-2-201, EN 61810-1, EN 61373, UL 508, ATEX, IECEx |
|---|
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 25 (1) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966380125 |
| Customs tariff number | 85364900990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39122334 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-37-16-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-37-16-01 |
| ETIM 9.0 | EC001437 |
| ETIM 10.0 | EC001437 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a), 7(c)-I |
| SCIP notification number (Austria) | 8168b107-474c-46c7-bde2-d21ca93fa017 |
| SCIP notification number (Belgium) | 8336f5b5-9623-4b4a-9d84-5608f27cbb51 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 6b676836-8901-4141-9a22-1180742388e6 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 397f1ad1-e765-4bf8-9d66-104d825fa1db |
| SCIP notification number (Denmark) | 9517a8e1-c1c6-4000-8546-1e11de060cad |
| SCIP notification number (Finland) | c325346d-d153-4c59-81ca-648a4633d3e0 |
| SCIP notification number (France) | a864ad96-384b-4309-9cf9-c35c4a2ec507 |
| SCIP notification number (Germany) | c13f5355-76a3-42f0-8654-456cba560b24 |
| SCIP notification number (Hungary) | 0058c806-abd0-4e13-b691-146108f6ab40 |
| SCIP notification number (Italy) | 94bebbf9-d59b-470d-81e9-a1ac75b96d76 |
| SCIP notification number (Netherlands) | a7b4bb33-bf3e-45d1-a73b-4413764b61ff |
| SCIP notification number (Poland) | cc097f14-63bd-4bcc-833d-fbfb37478c45 |
| SCIP notification number (Romania) | e57484e5-ec34-489a-b49b-bf8a45d2686a |
| SCIP notification number (Sweden) | bdad4532-22d1-4f17-a6a2-c395a890e08e |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 857-1330” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.