Fast delivery within 72 Hours
Wago 857-104
Relay socket; Nominal input voltage: 24 V AC/DC; for 5 mm basic relays; Yellow status indicator 857-104
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Relay socket; Nominal input voltage: 24 V AC/DC; for 5 mm basic relays; Yellow status indicator 857-104
Specification
Notes
| Note | The relay/SSR used influences the electrical properties of the module. |
|---|
Technical data - Control circuit
| Nominal input voltage U<sub>N</sub> | 24 VAC/VDC |
|---|
Technical data - Load circuit
| Limiting continuous current | 6 A |
|---|---|
| Switching Voltage, Max. | 250 VAC |
Technical data - Signaling
| Status indicator | Yellow LED |
|---|
Safety and protection
| Rated voltage | 300 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Type of circuits | Mains circuits |
| Overvoltage category | III |
| Pollution degree | 2 |
| Dielectric strength (control/load circuit) (AC, 1Â min) | 3.51 kVrms |
| Dielectric strength (open contact) (AC, 1Â min) | 1 kVrms |
| Insulation type (control/load circuit) | Reinforced insulation (safe isolation) |
| Insulation type (between adjacent devices of the same type) | Reinforced insulation (safe isolation) |
| Protection type | IP20 |
Connection data
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Solid conductor | 0.34 … 2.5 mm² / 22 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.34 … 2.5 mm² / 22 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.34 … 1.5 mm² / 22 … 16 AWG |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
Physical data
| Width | 6 mm / 0.236 inches |
|---|---|
| Height | 94 mm / 3.701 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 81 mm / 3.189 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Mounting position | Horizontal (standing/lying); vertical |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Material group | I |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.484 MJ |
| Weight | 26.3 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation at U<sub>N</sub>) | -40 … +70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +70 °C |
| Processing temperature | -25 … +50 °C |
| Temperature range of connection cable | ≥ (Tambient + 30 K) |
| Relative humidity | 5 … 85 % (no condensation permissible) |
| Operating altitude (max.) | 2000 m |
Standards and specifications
| Standards/specifications | EN 61010-2-201, UR |
|---|
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 25 (1) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | CN |
| GTIN | 4055143093729 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39122333 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-37-16-03 |
| eCl@ss 9.0 | 27-37-16-03 |
| ETIM 9.0 | EC001456 |
| ETIM 10.0 | EC001456 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Diboron trioxide, Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a) |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 824c20c8-8ea8-4912-bf31-2cc749605a4f |
| SCIP notification number (Czech Republic) | f3d3e59b-5766-4f2d-8a38-51eb0818ead9 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 857-104” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.