Fast delivery within 72 Hours
Wago 855-951/250-000
Short description:WAGO’s Current and Voltage Tap for 95 mm² (4/0 AWG) high-current through terminal blocks provides the ideal basis for successful energy management,because current and voltage are req…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:WAGO’s Current and Voltage Tap for 95 mm² (4/0 AWG) high-current through terminal blocks provides the ideal basis for successful energy management,because current and voltage are required wherever electrical power is measured. A combination of current transformer and voltage tap, the current and voltage tap can be quickly and easily mounted into the jumper slot of WAGO’s 95 mm² (4/0 AWG) high-current through terminal block.An integrated fuse reliably protects downstream energy meters. An integrated current transformer (conversion ratio: 250 A/1 A) allows precise current measurement per EN 61869-2 (accuracy class: 0.5).The current output connectors are marked with S1 (black) and S2 (red). Both termination and removal of fine-stranded conductors is performed via push-buttons. The 5-pole configuration (2 x S1 and 3 x S2) provides the following advantages:- Current transformer (S1 and S2) can be short circuited via jumper (2000-402)- Direct ‘Y’ point jumper on current transformerThe voltage is connected using a redundant terminal block.Additionally, the current and voltage tap can be marked either using continuous marking strips or via WMB Multi Marking System.Features:Power data can be directly tapped into the power supplyEasy installation – simply insert the tap into the jumper slot of the 95 mm² (4/0 AWG) high-current through terminal blockIntegrated 250 A/1 A current transformerAccuracy class: 0.5Fuse-protected voltage path
Specification
Notes
| Note | Suitable for 2-conductor through terminal blocks for DIN-rail mounting (285-195; 285-194), Suitable for 2-conductor through terminal blocks with mounting flanges (285-181; 285-184), Spare fuse: WAGO 855-8020 |
|---|
Technical data - Input
| Measured variable | Voltage, Current |
|---|
Technical data - Input – current transformer
| Rated continuous thermal current I<sub>cth</sub> | 250 A |
|---|---|
| Rated short-time thermal current I<sub>th</sub> | 15 kA / 1 s |
| Rated surge current I<sub>dyn</sub> | 37.5 kA |
| Rated frequency | 50 … 60 Hz |
Technical data - Output – current transformer
| Secondary rated current | 1 A |
|---|---|
| Rated power S<sub>r</sub> | 0.2 VA |
Technical data - Output – voltage tap
| Fuse (voltage path) | 2 A; 450 V; F; 70 kA; 5 x 25 mm (WAGO 855-8020) |
|---|---|
| Rated voltage | 400 VAC |
Technical data - Measurement error
| Accuracy class | 0.5 |
|---|
Safety and protection
| Overvoltage category | III |
|---|---|
| Pollution degree | 2 |
| Protection type | IP20 |
| Test voltage | 3 kVAC; 50 Hz; 1 min |
| Highest voltage for equipment U<sub>m</sub> | 720 VrmsAC |
Connection data
| Feedthrough for measurement conductor | Ø ≤ 16 mm |
|---|
Connection data - Connection 1
| Connection type | Current output |
|---|---|
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
| WAGO connector | WAGO 250 Series |
| Strip length | 8.5 … 9.5 mm / 0.33 … 0.37 inches |
| Solid conductor | 0.2 … 1.5 mm² / 24 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.2 … 1.5 mm² / 24 … 16 AWG |
Connection data - Connection 2
| Connection type | Voltage output |
|---|---|
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
| WAGO connector | WAGO 2624 Series |
| Strip length | 10 … 12 mm / 0.39 … 0.47 inches |
| Solid conductor | 0.2 … 6 mm² / 24 … 10 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.2 … 6 mm² / 24 … 10 AWG |
Physical data
| Width | 25 mm / 0.984 inches |
|---|---|
| Height | 73 mm / 2.874 inches |
| Depth | 58 mm / 2.283 inches |
Mechanical data
| Mounting type | via 2-conductor high-current through terminal block's jumper slot |
|---|
Material data
| Housing material | PA 66 |
|---|---|
| Fire load | 0.125 MJ |
| Weight | 98 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -25 … +70 °C |
| Relative humidity | 5 … 85 % (without condensation) |
| Operating altitude (max.) | 2000 m |
Standards and specifications
| Conformity marking | CE |
|---|---|
| Standards/specifications | EN 61869-2, EN 60947-7-3 |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | NL |
| Customs tariff number | 85043180888 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121008 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-21-09-02 |
| eCl@ss 9.0 | 27-21-09-02 |
| ETIM 9.0 | EC002048 |
| ETIM 10.0 | EC002048 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.