Fast delivery within 72 Hours
Wago 855-9450/2000-701
Short description:WAGO’s Rogowski coils are used to measure AC currents and are particularly well suited for retrofitting in existing systems. The split coil bobbin allows for subsequent installation…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:WAGO’s Rogowski coils are used to measure AC currents and are particularly well suited for retrofitting in existing systems. The split coil bobbin allows for subsequent installation around the primary conductor – be it current bars or round conductors. These Rogowski coils can be connected to WAGO’s 857-552, 750-495/000-002 and 2857-570/024-000 modules. A sealable bayonet catch and mounting brackets for cable ties make for easy installation.
Specification
Notes
| Note | Rogowski technology allows the coils to measure a wide primary current range of up to 10,000 A without loss of accuracy, because there are no saturation effects., The requirements for standards EN 61869-1, EN 61869-2, EN 61869-6 and EN 61869-10 are only partially met, as there are fundamental differences with current transformers for a Rogowski coil. |
|---|
Technical data - Input
| Measurement range | 10 … 10,000 A (up to 4000 A in combination with recommended WAGO products) |
|---|---|
| Measured variable | Current |
Technical data - Input – current transformer
| Rated short-time thermal current I<sub>th</sub> | 300 kA at 50 Hz |
|---|---|
| Mutual inductance M | 71.98 nH |
| Rated frequency | 50 … 60 Hz |
Technical data - Output – analog
| Sensitivity | 22.5 mV/kA at 50 Hz |
|---|---|
| Output signal (max.) | 30 V |
| Internal resistance R<sub>i</sub> | 56 Ω |
Technical data - Signal processing
| Limit frequency | 344 kHz |
|---|
Technical data - Measurement error
| Accuracy class | 0.5 |
|---|---|
| Translation errors (all positions) | 0.75 % |
| Translation errors (note) | Assuming the use of a primary conductor with a diameter of at least 15 mm, running perpendicular to and in contact with the coil. |
Safety and protection
| Rated voltage | 1000 VACrms (Cat. III); 600 VACrms (Cat. IV) |
|---|---|
| Impulse withstand voltage (1.2/50 μs) | 12.8 kV |
| Protection type | IP57 |
| Voltage for isolation test | 7.4 kVAC; 50 Hz; 1 min |
Connection data
| Feedthrough for measurement conductor | Ø 70 mm |
|---|
Physical data
| Cable length | 4.5 m |
|---|
Mechanical data
| Mounting type | Split-core current transformer (suspended) |
|---|
Material data
| Weight | 130 g |
|---|
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -40 … +80 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +80 °C |
| Relative humidity | ≤ 90 % (without condensation) |
| Operating altitude (max.) | 2000 m |
Standards and specifications
| Conformity marking | CE |
|---|---|
| Standards/specifications | EN 61010-1, EN 61010-2-32, EN 61869-1, EN 61869-2, EN 61869-6, EN 61869-10, UL 61010-1 |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Bag |
| Country of origin | BG |
| Customs tariff number | 90303370000 |
Product Classification
| UNSPSC | 41113637 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-21-09-02 |
| eCl@ss 9.0 | 27-21-09-02 |
| ETIM 9.0 | EC002048 |
| ETIM 10.0 | EC002048 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.