Fast delivery within 72 Hours
Wago 852-1116
The 852-1116 Switch is an industrial unmanaged ETHERNET switch with 16 Gigabit Ethernet ports, designed for the straightforward setup of small to medium-sized networks. Its slim design paired with a D…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The 852-1116 Switch is an industrial unmanaged ETHERNET switch with 16 Gigabit Ethernet ports, designed for the straightforward setup of small to medium-sized networks. Its slim design paired with a DIN-rail adapter simplifies installation in control cabinets, while providing high vibration and shock resistance. Additionally, automatic transmission rate detection (auto-negotiation) and automatic identification of transmit and receive lines (Auto MDI-X) enable straightforward plug-and-play operation, reducing time and costs during commissioning. Key Features:Wide supply voltage range: 12 … 48 VDCFull compliance with IEEE 802.3, 802.3u and 802.3ab standardsNon-blocking, store-and-forward switchingAuto-negotiation at all 10/100/1000BASE-T portsAuto-MDI/MDIX (crossover) at all 10/100/1000BASE-T portsIntegrated address look-up table, supports up to 8000 absolute MAC addressesOvervoltage and reverse voltage protectionPrioritization of ETHERNET data packets (PROFINET protocol, EtherType=0x8892) per IEEE802.1p
Specification
Technical data
| Switching mode | Store-and-forward; non-blocking |
|---|---|
| Number of 1 Gb/s ports | 16 |
| Communication standards | IEEE 802.3i 10BASE-T, IEEE 802.3u 100BASE-TX, IEEE 802.3ab 1000BASE-T, IEEE 802.3x Flow Control, IEEE 802.3az Energy Efficient Ethernet, IEEE 802.1p Prioritization |
| MAC table (size) | 8000 addresses |
| Jumbo frame size | 10000. Byte |
| Supply voltage | 12 … 48 VDC; (±15 %); 12 … 48 VDC (UL) |
| Power consumption (max.) | 14 W |
| Current consumption (max.) | 1500 mA |
| Transmission rate | Copper cable: 10/1000 Mbit/s |
| Transmission medium (communication/fieldbus) | Copper cable: Cat. 5e or higher, 100 m maximum cable length |
| Indicators | Device: LED (PWR), green: Supply voltage; Per port: LED (1000), green: 1000 Mbps status, LED (LNK/ACT), green: Data transfer activity |
Connection data
| Connection technology: communication/fieldbus | Copper cable: 16 x RJ-45 |
|---|---|
| Connection technology: supply | 1 x Built-in male connector: 231-432/001-000; included female connector (MCS Connectors): 2231-102/026-000 |
Physical data
| Width | 50 mm / 1.969 inches |
|---|---|
| Height | 160 mm / 6.299 inches |
| Depth | 120 mm / 4.724 inches |
Mechanical data
| Weight | 934 g |
|---|---|
| Color | black metallic |
| Housing material | Aluminum |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -40 … +70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +80 °C |
| Protection type | IP30 |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Vibration resistance | Per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2 |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-4 |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | TW |
| GTIN | 4066966625127 |
| Customs tariff number | 85176200000 |
Product Classification
| UNSPSC | 43222612 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC000734 |
| ETIM 10.0 | EC000734 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.