Fast delivery within 72 Hours
Wago 852-1106/010-000
This unmanaged industrial ETHERNET switch (852-1106/010-000) has 16 Gigabit ETHERNET ports for easily setting up small- to medium-sized networks. Its slim design paired with a DIN-rail adapter simplif…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
This unmanaged industrial ETHERNET switch (852-1106/010-000) has 16 Gigabit ETHERNET ports for easily setting up small- to medium-sized networks. Its slim design paired with a DIN-rail adapter simplifies installation in the control cabinet and provides high vibration and shock resistance. Additionally, automatic transmission rate detection (auto-negotiation) and automatic identification of the transmit and receive lines (Auto MDI-X) allow simple plug-and-play operation, saving time and money during commissioning. Status LEDs, a redundant power supply and an alarm contact (configurable via DIP switch) increase the switch’s redundancy and diagnostic capabilities, providing higher operational uptime.Features:Redundant DC power supplyWide supply voltage range: 12 … 60 VDCDIP switch to set alarm functionsFull compliance with IEEE 802.3, 802.3u and 802.3ab standardsNon-blocking, store-and-forward switchingAuto-negotiation at all 10/100/1000BASE-T portsAuto-MDI/MDIX (crossover) at all 10/100/1000BASE-T portsIntegrated address look-up table, supports up to 8000 absolute MAC addressesOvervoltage protectionPrioritization of ETHERNET data packets (PROFINET protocol, EtherType=0x8892) per IEEE802.1p
Specification
Technical data
| Switching mode | Store-and-forward; non-blocking, Store‐and‐forward; non-blocking |
|---|---|
| Number of 1 Gb/s ports | 16 |
| Communication standards | IEEE 802.3 10BASE-T, IEEE 802.3u 100BASE-TX/FX, IEEE 802.3ab 1000BASE-T, IEEE 802.3x Flow Control, IEEE 802.3az Energy Efficient Ethernet, IEEE 802.1p Prioritization |
| Redundancy function | Redundant DC power supply |
| Configuration options | DIP switch for signal contact |
| Diagnostics | Signal contact |
| MAC table (size) | 8000 addresses |
| Jumbo frame size | 10000. Byte |
| Supply voltage | 12 … 60 VDC |
| Power consumption (max.) | 12 W |
| Transmission rate | Copper cable: 10/1000 Mbit/s |
| Transmission medium (communication/fieldbus) | Copper cable: Cat. 5e or higher, 100 m maximum cable length |
| Control Elements | 2 x DIP switch: Alarm function power supplies |
| Indicators | Device: LED (PWR, RPS) green: Power supply (primary), redundant power supply (secondary); LED (ALM) red: Alarm; per port: LED (1000, LNK/ACT) green: Status 1000 Mbps, LNK/ACT ports 1 … 16 |
Connection data
| Connection technology: communication/fieldbus | Copper cable: 16 x RJ-45 |
|---|---|
| Connection technology: supply | 1 x Built-in male connector: 231-436/001-000; included female connector (MCS Connectors): 2231-106/026-000, 1 x Built-in male connector: 231-436/001-000; included female connector (MCS Connectors): 2231-106/026-000 |
Physical data
| Width | 50 mm / 1.969 inches, 50 mm / 1.969 inch |
|---|---|
| Height | 162 mm / 6.378 inches, 162 mm / 6.378 inch |
| Depth | 120 mm / 4.724 inches, 120 mm / 4.724 inch |
Mechanical data
| Weight | 840 g |
|---|---|
| Color | black metallic, metallic black |
| Housing material | Aluminum |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -10 … +70 °C, -10 … 70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +80 °C, -40 … 80 °C |
| Protection type | IP30 |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Vibration resistance | Per IEC 60068-2-6, per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | Per EN 61000-6-2 |
| EMC emission of interference | Per EN 61000-6-4 |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs, 1 Stück |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | TW |
| GTIN | 4066966174915, 4055144122374 |
| Customs tariff number | 85176200000 |
| End of Sale | 2023-10-15 |
| End of Production | 2023-10-16 |
| End of Delivery | 2023-10-17 |
| End of Service and Repair | 2025-10-16 |
| Support period for security updates | 2028-11-17 |
Product Classification
| UNSPSC | 43222612 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC000734 |
| ECCN | 5A992.C |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.