Fast delivery within 72 Hours
Wago 852-1102
This unmanaged industrial ETHERNET switch (852-1102) has 8 Gigabit ETHERNET ports for easily setting up small- to medium-sized networks. Its slim design paired with a DIN-rail adapter simplifies insta…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
This unmanaged industrial ETHERNET switch (852-1102) has 8 Gigabit ETHERNET ports for easily setting up small- to medium-sized networks. Its slim design paired with a DIN-rail adapter simplifies installation in the control cabinet and provides high vibration and shock resistance. Additionally, automatic transmission rate detection (auto-negotiation) and automatic identification of the transmit and receive lines (Auto MDI-X) allow simple plug-and-play operation, saving time and money during commissioning. Status LEDs, a redundant power supply and an alarm contact (configurable via DIP switch) increase the switch’s redundancy and diagnostic capabilities, providing higher operational uptime.Features:Redundant DC power supplyLarge supply voltage range: 9 … 57 VDIP switch to set alarm functionsFull compliance with IEEE 802.3, 802.3u and 802.3ab standardsNon-blocking, store-and-forward switchingAuto-negotiation at all 10/100/1000BASE-T portsAuto-MDI/MDIX (crossover) at all 10/100/1000BASE-T portsIntegrated address look-up table, supports up to 8000 absolute MAC addressesOvervoltage protectionPrioritization of ETHERNET data packets (PROFINET protocol, EtherType=0x8892) per IEEE802.1p
Specification
Technical data
| Switching mode | Store-and-forward; non-blocking |
|---|---|
| Number of 1 Gb/s ports | 8 |
| Communication standards | PROFINET Conformance Class A (CC-A), IEEE 802.3 10BASE-T, IEEE 802.3u 100BASE-TX, IEEE 802.3ab 1000BASE-T, IEEE 802.3x Flow Control, IEEE 802.3az Energy Efficient Ethernet, IEEE 802.1p Prioritization |
| Redundancy function | Redundant DC power supply |
| Configuration options | DIP switch for signal contact |
| Diagnostics | Signal contact, Alarm contact; Alarm relay; NO; 1 A at 24 VDC |
| MAC table (size) | 8000 addresses |
| Jumbo frame size | 9000. Byte |
| Supply voltage | 9 … 57 VDC; CE, UL; 24 VDC (DNV GL); 12, 24, 48 VDC (LR) |
| Power consumption (max.) | 6 W |
| Current consumption (max.) | 1000 mA |
| ESD (contact/air discharge) | 8 KV / 15 KV |
| Transmission rate | Copper cable: 10/1000 Mbit/s |
| Transmission medium (communication/fieldbus) | Copper cable: Cat. 5e or higher, 100 m maximum cable length |
| Topology | Star, tree and line topology |
| Control Elements | 10 x DIP switch: Alarm function power supplies and ports 1 … 8 |
| Indicators | Device: LED (PWR, RPS) green: Power supply (primary), redundant power supply (secondary); LED (ALM) red: Alarm; per port: LED (1000, LNK/ACT) green: Status 1000 Mbps, LNK/ACT ports 1 … 8 |
Connection data
| Connection technology: communication/fieldbus | Copper cable: 8 x RJ-45 |
|---|---|
| Connection technology: supply | 1 x Built-in male connector: 231-436/001-000; included female connector (MCS Connectors): 2231-106/026-000 |
Physical data
| Width | 50 mm / 1.969 inches |
|---|---|
| Height | 105 mm / 4.134 inches |
| Depth | 120 mm / 4.724 inches |
Mechanical data
| Weight | 543 g |
|---|---|
| Color | black |
| Housing material | Aluminum |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -40 … +70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +80 °C |
| Protection type | IP30 |
| Note on protection type | Use per UL 61010: Indoor |
| Pollution degree | 2 per UL 61010 |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Mounting (note) | Compass safe distance: > 40 cm |
| Vibration resistance | Per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2 |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-4 |
| Fire load | 0.235 MJ |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | TW |
| GTIN | 4055143500173 |
| Customs tariff number | 85176200000 |
Product Classification
| UNSPSC | 43222612 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 19-17-01-30 |
| eCl@ss 9.0 | 19-17-01-06 |
| ETIM 9.0 | EC000734 |
| ETIM 10.0 | EC000734 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.