Fast delivery within 72 Hours
Wago 847-629
WAGO measure rail LPW 847-629
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
WAGO measure rail LPW 847-629
Specification
Electrical data - Ratings per Current Circuit
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 6 kV |
| Rated current | 30 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
Electrical data - Ratings per Voltage Circuit
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Ratings (note) | Disconnect terminal blocks with item numbers 282-86x are located in the voltage circuit. |
| Rated voltage (III / 3) | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/3) | 6 kV |
| Rated current | 30 A |
Electrical data - Voltage Signaling
| Power loss at IN = 1Â A (per terminal) | 0.001 |
|---|---|
| Power loss at IN = 5Â A (per terminal) | 0.025 |
Connection data - Connection: Current Circuit
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.2 … 6 mm² / 24 … 10 AWG |
| Strip length | 12 … 13 mm / 0.47 … 0.51 inches |
Connection data - Connection: Voltage Circuit
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.5 … 6 mm² / 20 … 10 AWG |
| Strip length | 12 … 13 mm / 0.47 … 0.51 inches |
Physical data
| Width | 164 mm |
|---|---|
| Height | 170 mm |
| Depth | 105 mm |
Material data
| Fire load | 11.315 MJ |
|---|---|
| Weight | 799.2 g |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | PL |
| Customs tariff number | 85371098990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | 2a973212-7ba1-4ecd-8073-44305479eea8 |
| SCIP notification number (Belgium) | 45e3e84a-bf46-4acf-bfae-8365a3bb3ff0 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | e6618d95-d6cf-48b9-8259-dd37623f9ce6 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 2c189f7d-3ae5-4be4-af06-97031fad2412 |
| SCIP notification number (Denmark) | 06931721-0e29-4d28-98cc-16bdcab5cb16 |
| SCIP notification number (Finland) | 9cff953e-9fe1-49a5-8427-2bd42defdd53 |
| SCIP notification number (France) | 927c3e0e-c5ca-4eb0-9ace-a5eb9531b76a |
| SCIP notification number (Germany) | 7e27ff56-7d7c-46d3-9bb5-7fe5dbfb9e68 |
| SCIP notification number (Hungary) | 404d2d4b-3e58-4743-acdc-c40af70e8918 |
| SCIP notification number (Italy) | 735a94db-8936-415e-a31a-bc29ec3f6e1a |
| SCIP notification number (Netherlands) | 66518b70-064c-4585-8630-ee75d412dce3 |
| SCIP notification number (Poland) | 8f01d5d9-753b-467b-bc8b-9754cca2f8d5 |
| SCIP notification number (Romania) | 8dcdaa6e-42a7-4bef-aa01-a9fd12851092 |
| SCIP notification number (Sweden) | dd8df65c-a86a-44ad-8440-15b80f8c1d0a |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 847-629” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.