Fast delivery within 72 Hours
Wago 758-9011
Expansion Module for WAGO Edge Computer; with 2x RS232 758-9011
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Expansion Module for WAGO Edge Computer; with 2x RS232 758-9011
Specification
Notes
| Note | Compatible withWAGO Edge Computer 752-94xx and 752-98xx (Software: ≥ FW04 (Debian Linux); Hardware: ≥ HW02 (752-9400, 752-9401, 752-9800))Expansion Housing for WAGO Edge Computer; Item No.: 758-9400 with 1x slotExpansion Housing for WAGO Edge Computer; Item No.: 758-9800 with 2x slot |
|---|
General technical data
| Slot for Expansion Module | mPCIe |
|---|---|
| Approvals | CE, FCC class A |
| Connection technology | 2 x Male D-Sub 9 |
| Supply voltage | 3.3 V; at 400 mA; typ. |
Communication
| Transmission modes | TX, RX, RTS, CTS, DTR, DSR, DCD, DI, GND |
|---|---|
| Data flow control | RTS/CTS |
| Number of data bits | 5/6/7/8, adjustable |
| Number of stop bits | 1/2, adjustable |
| Parity | Odd/Even/Mark/Space/No Parity |
| Buffer | 4 kbyte |
| Transmission rate | 230.4 kbit/s |
Protection and safety
| Isolation | 2000 VDC |
|---|---|
| Overvoltage protection | 1000 VDC |
| Protection | Electrostatic discharge (ESD): 15 kV; Electrical Fast Transient (EFT/Burst): 2500 V |
Software
| Other system requirements | CAN Bus Driver ≥ FW04 (Debian Linux) |
|---|
Material data
| Weight | 150 g |
|---|
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -20 … +60 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Relative humidity | 5 … 95 % (without condensation) |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | TW |
| GTIN | 4066966610277 |
| Customs tariff number | 84733020000 |
Product Classification
| UNSPSC | 43,201,513 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002584 |
| ETIM 10.0 | EC002584 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 758-9011” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.